سه شنبه 4 مهر 1396 | به روز شده: 11 ساعت و 2 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دانش
 • محققان هلندی عنوان می‌کنند؛

  ارتباط مصرف داروهای آسم با کابوس شبانه و افسردگی

  ارتباط مصرف داروهای آسم با کابوس شبانه و افسردگی پزشکی > همشهری آنلاین: محققان دریافتند داروی آسم Singulair (مونتلوکاست) با عوارض جانبی عصبی نظیر افسردگی، خشم، کابوس‌های شبانه و سردرد مرتبط است.

 • روبات‌ها بالاخره مثل آدم راه می‌روند

  روبات‌ها بالاخره مثل آدم راه می‌روند فناوری‌ > همشهری آنلاین: اگرچه در سال‌های اخیر علم روباتیک پیشرفت زیادی داشته، اما یک چالش اساسی در این زمینه نحوه حرکت و راه رفتن روبات‌هاست که با شیوه حرکت طبیعی انسان‌ها اختلاف نسبتا زیادی دارد.

 • محققان برزیلی دریافتند؛

  اختلال استخوان فک موجب تشدید میگرن می‌شود

  اختلال استخوان فک موجب تشدید میگرن می‌شود پزشکی > همشهری آنلاین: طبق نتایج یک مطالعه، افراد مبتلا به سردردهای مزمن میگرنی سه برابر بیشتر از دیگران از اختلال شدید استخوان فک رنج می‌برند.

 • یک استاد چشم پزشکی؛

  ۹۰ درصد انحرافات چشمی مادرزادی قابل درمان است

  ۹۰ درصد انحرافات چشمی مادرزادی قابل درمان است پزشکی > همشهری آنلاین: استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: ۹۰ درصد موارد انحرافات چشمی مادرزادی با یک تا ۳ بار جراحی درمان می‌شود و بهترین زمان درمان، تا دو سالگی است.

 • قورباغه‌ شیطانی با آرواره‌ای مانند گرگ

  قورباغه‌ شیطانی با آرواره‌ای مانند گرگ محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: قورباغه‌ها معمولا موجوداتی بی‌خطر به نظر می‌آیند، مگر اینکه سمی باشند، اما هر جانداری اجدادی بدجنس‌تر و بزرگتر دارد، و این دوزیست نیز گذشته استثنائی ندارد.

 • اولین حضور خودروی تمام خورشیدی در رقابتی جهانی

  اولین حضور خودروی تمام خورشیدی در رقابتی جهانی دانش > همشهری آنلاین: خودروی تمام خورشیدی سان‌سوئیفت قرار است ماه آینده در رقابت جهانی خورشیدی به قدرت‌نمایی بپردازد، خودروی سدان چهارچرخی که سطح آن از ۲۸۴ سلول ریزبلور خورشیدی پوشانده شده‌است.

 • استرالیا آژانس فضایی‌ ملی ایجاد می‌کند

  استرالیا آژانس فضایی‌ ملی ایجاد می‌کند فضا > همشهری آنلاین: دولت فدرال استرالیا در کنگره بین‌المللی نجومی در آدلاید اعلام کرد در نهایت متعهد به ایجاد آژانس ملی فضایی شده‌است.

 • مهار نیروی اقیانوس برای تولید برق

  مهار نیروی اقیانوس برای تولید برق فناوری‌ > همشهری آنلاین: یک تیم از مهندسان در موسسه علم و فناوری اوکیناوا (OIST) در ژاپن قصد دارند تا از اقیانوس به عنوان منبعی برای انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنند.

 • تحقیقات نشان می دهد؛

  آلودگی هوا موجب نارسایی کلیه‌ها می‌شود

  آلودگی هوا موجب نارسایی کلیه‌ها می‌شود محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: آلودگی هوا همواره با مشکلات مهم سلامت نظیر بیماری قلبی، سکته، سرطان، آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه مرتبط بوده است.

 • خودروی استرالیایی مجهز به ۲۸۴ سلول خورشیدی

  خودروی استرالیایی مجهز به ۲۸۴ سلول خورشیدی فناوری‌ > همشهری آنلاین: یک شرکت استرالیایی خودرویی الکتریکی مجهز به ۲۸۴ سلول خورشیدی ساخته است.

 • حل معمایی دیگر در هرم بزرگ جیزه

  حل معمایی دیگر در هرم بزرگ جیزه دانش > همشهری آنلاین: این پرسش همواره یکی از بزرگترین معماهای جهان بوده‌است:

 • چرا چپ را از راست تشخیص نمی‌دهیم؟

  چرا چپ را از راست تشخیص نمی‌دهیم؟ دانش > همشهری آنلاین: آیا تا به حال در تشخیص چپ و راست از یکدیگر مشکل داشته‌اید؟ مثلا در حین یادگیری رانندگی زمانی که مربی به شما می‌گوید سمت راست بپیچید و شما به سمت چپ پیچیده‌اید.

 • استفاده از واقعیت مجازی برای تشخیص ترومای مغزی توسط محقق ایرانی

  استفاده از واقعیت مجازی برای تشخیص ترومای مغزی توسط محقق ایرانی پزشکی > همشهری آنلاین: دکتر جمشید قاجار، استاد جراحی مغز و مدیر مرکز صدمات مغزی دانشکده پزشکی استنفورد با استفاده از فناوری واقعیت مجازی موفق به تشخیص ترومای خفیف مغزی ناشی از ضربه شد.

 • رونمایی از گوشی ضد‌جاسوسی روس‌ها

  رونمایی از گوشی ضد‌جاسوسی روس‌ها فناوری‌ > همشهری آنلاین: ناتالیا کسپرسکی برای روس‌هایی که نگران آن هستند که گوشی‌هایشان مورد استراق‌سمع قرار بگیرد، راه حلی جدید را در انجمن تجاری در مسکو ارائه داده‌است.

 • محققان هشدار دادند؛

  شرکت‌های چندملیتی عامل تشدید آلودگی اقیانوس‌ها

  شرکت‌های چندملیتی عامل تشدید آلودگی اقیانوس‌ها محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: محققان مطالعه‌ای در مورد آلودگی اقیانوس انجام دادند که شامل بررسی ضایعات پلاستیکی در ۳۰ هکتار از خلیج مانیل بود.

 • عذرخواهی بیل‌گیتس بابت دستور Control-Alt-Delete

  عذرخواهی بیل‌گیتس بابت دستور Control-Alt-Delete فناوری‌ > همشهری آنلاین: بیل گیتس یکی از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت و ثروتمند‌ترین مرد جهان اعتراف کرد استفاده از سه کلید Control-Alt-Delete که در اصل برای ورود به رایانه‌های ویندوزی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، مانوری عجیب و غریب است.

 • ابداع پاد‌تنی سه‌گانه با توانایی نابودی ایدز

  ابداع پاد‌تنی سه‌گانه با توانایی نابودی ایدز پزشکی > همشهری آنلاین: دانشمندان پادتنی را مهندسی و تولید کرده‌اند که به ۹۹ درصد گونه‌های ویروس عامل بیماری ایدز حمله کرده و می‌تواند از ابتلای میمون‌ها به این بیماری پیشگیری کند.

 • خطر شیوع ابرمالاریا در جهان

  خطر شیوع ابرمالاریا در جهان پزشکی > همشهری آنلاین: دانشمندان هشدار دادند شیوع سریع ابرمالاریا در جنوب شرق آسیا یک زنگ‌خطر جهانی است.

 • توفان‌های خورشیدی چطور زمین را تهدید می‌کنند؟

  توفان‌های خورشیدی چطور زمین را تهدید می‌کنند؟ فضا > همشهری آنلاین: برای اولین‌بار بادهای خورشیدی و توفان‌های فضایی ناشی از این بادها با جزئیاتی دقیق در تحقیقی جدید توضیح داده شده‌اند، اینکه چگونه بادها پلاسمای خورشیدی را به سمت زمین می‌رانند و چگونه می‌توان از ماهواره‌ها و فناوری در برابر این توفن‌ها محافظت کرد.

 • تشخیص زمان سکته قلبی با لیزر

  تشخیص زمان سکته قلبی با لیزر پزشکی > همشهری آنلاین: محققان دانشگاه هاروارد موفق به ساخت اولین ابزارک لیزری مورد استفاده در جراحی قلب باز شدند که زمان احتمالی توقف تپش قلب را به جراحان اعلام می‌کند.

دیگر مطالب دانش