پیشنهادهایی برای بهار

در میان سینما و تئاتر:

لیلا موسی‌پور، آپاراتچی نوجوان از تهران، به فیلم «فروشنده» ساخته‌ی «اصغر فرهادی» پرداخته که دومین جایزه‌ی اسکار را برای سینمای ایران به ارمغان آورد. او درباره‌ی این فیلم می‌گوید:
پیشنهادهایی برای بهار
در آپاراتخانه‌ی نوجوان چه خبر است؟/ بررسي فيلم‌هاي ايراني از نگاه نوجوانان

«در مقايسه با كارهاي قبلي آقاي فرهادي كه تقريباً همه‌ي شخصيت‌ها در داستان درگير مي‌شوند و روايت را پيش مي‌برند، اين فيلم، هم شخصيت‌هاي كم‌تري را درگير مي‌كند و هم به‌طور كلي خود داستان، پيچيدگي‌هاي فيلم‌هاي «گذشته» يا «جدايي نادر از سيمين» را ندارد. ما بيش‌تر درگير حال و هوا و درگيري‌هاي شخصيت‌ها مي‌شويم. بنابراين حتي كوچك‌ترين ديالوگ هم اهميت پيدا مي‌كند.

فروشنده از آن فيلم‌هايي است كه از وقتي هنوز فيلم تمام نشده، دلت مي‌خواهد باز هم تماشايش كني. آميخته‌شدن روايت داستان واقعي فيلم با داستاني كه در تئاتر روايت مي‌شود جالب است. انگار كه خود صحنه‌ها و ديالوگ‌هاي تئاتر به‌شكل غيرمستقيم در زندگي واقعي‌شان نمايان مي‌شود. انگار تئاتر راهي براي فراموش‌كردن زندگي واقعي‌شان است.»

 

  • در برابر يك بازي بي‌نظير

مهسا بابايي، آپاراتچی نوجوان 14ساله از تهران، فيلم «شيار143» ساخته‌ي «نرگس آبيار» را ديده و در بخشي از يادداشتش مي‌نويسد:

«نوع روايت داستان اين فيلم متفاوت است. درواقع مثل يك فيلم مستند شرح داده مي‌شود.

بازي «مريلا زارعي» بي‌نظير است. جدا از دوره‌هاي مختلف سني، او به‌خوبي از پس لهجه‌ي كرماني برآمده است. البته به نظر مي‌رسد فيلم‌ساز فقط روي نقش اصلي خيلي زمان گذاشته است، چون به نظرم بازي ساير بازيگران فيلم به دل نمي‌نشيند.

سكانس پاياني فيلم نقطه‌ي قوت شيار143 است و بازي مريلا زارعي به اوج مي‌رسد و بسيار تأثيرگذار است.»

 

  • فرم جذاب، شخصيت‌هاي ضعيف

آريا تولايي، آپاراتچی نوجوان از رشت، در بخشي از يادداشتش درباره‌ی فيلم «عصر يخبندان» ساخته‌ي «مصطفي كيايي» مي‌نويسد:

«عصر يخبندان از نظر فرم فيلم جذابي است. داستان فيلم كشش خاصي دارد؛ با ريتم تندي آغاز مي‌شود و از همان ابتدا سراغ اصل ماجرا مي‌رود تا بيننده را شوكه كند. در ادامه‌ي فيلم مدام به عقب برمي‌گردد و هربار قصه را از زاويه‌ي جديدي روايت مي‌كند. فلاش‌بك‌ها يا همان بازگشت به گذشته، به‌خوبي كنار هم چيده شده‌اند و بيننده را گيج و سردرگم نمي‌كنند.

البته هرچند كه اين فيلم از نظر فرم و ساختار، بسيار جذاب است، اما به نظرم در شخصيت‌پردازي و ديالوگ‌نويسي ضعيف است. با اين‌كه «مصطفي كيايي» شخصيت «سعيد» را به‌خوبي ايفا مي‌كند، اما به نظرم مناسب اين فيلم نيست.

فيلم ريتم تند و داستاني هيجاني دارد، اما سكانس‌هايي كه در آن‌ها شخصيت سعيد حضور دارد اين ريتم تند را كند مي‌كند و بيننده را از فضاي عصر يخبندان كه فضايي و تراژيك است دور مي‌كند.»

 

از جشنواره‌ي جهاني فيلم فجر چه خبر؟

* سی و پنجمین جشنواره‌ي جهانی فیلم فجر، يكم تا هشتم اردیبهشت 1396به دبیری «رضا میرکریمی» در تهران برگزار می شود.

* در بخش جنبي سي و پنجمين جشنواره‌ي جهاني فيلم فجر، هفت فیلم خارجی و سه فیلم ایرانی در بخش «کلاسیک‌های ترمیم‌شده» به نمایش درمی‌آید. فيلم‌هاي «خانه‌ي خدا» ساخته‌ي جلال مقدم، «یک اتفاق ساده» ساخته‌ي سهراب شهیدثالث و «ناخدا خورشید» ساخته‌ي ناصر تقوایی، سه فیلم ایرانی هستند که به ‌همت فیلم‌خانه‌ي ملی ایران ترمیم شده و در این بخش به‌نمایش درمی‌آیند.

هم‌چنين فيلم‌هاي «جیب‌بر» ساخته‌ي روبر برسون، «استیمبوت بیل جونیور» ساخته‌ي باستر کیتن و چارلز رایسنر، «آخرین شانس» ساخته‌ي لئوپولد لینتبرگ، «آشوب» ساخته‌ي آکیرا کوروساوا، «صدای تنهایی انسان» ساخته‌ي الکساندر سوخوروف، «روز برمی‌آید» ساخته‌ي مارسل کارنه و «روشنایی‌های شهر» ساخته‌ي چارلی چاپلین، هفت فیلم خارجی اين بخش هستند که به روی پرده خواهند رفت.

* به گزارش ستاد خبری سي و پنجمين جشنواره‌ي جهانی فیلم فجر، هشت فیلم خارجی و یک فیلم ایرانی در بخش جنبی «مهربان با محیط‌زیست» به‌نمایش درمی‌آیند. مستند آمریکایی «سفر زمان» ساخته‌ي ترنس مالیک، «ستاره‌ي نجواگر» ساخته‌ي سیون سونو از ژاپن، «ردپا» ساخته‌ي آگنیشکا هولاند از لهستان، «مرگ خودخواسته» ساخته‌ي سو ویلیامز از آمریکا، «چوپان» ساخته‌ي جاناتان سنزوال‌برلی از اسپانیا و بریتانیا، «سرمای قلندر» ساخته‌ي مصطفی کارا از ترکیه، «درود از فوکوشیما» ساخته‌ي دوریس دوری از آلمان، «مسخ» ساخته‌ي آدریان آرسه از مکزیک و «پایان رؤیاها» ساخته‌ي محمدعلی طالبی، فیلم‌های این بخش هستند.

منبع: همشهری آنلاین

پربازدیدترین

Image

The New Republic

The New Republic is a liberal American magazine of commentary ... ویکی پدیا
Image

8 تیم لیگ برتری به دنبال شاه ماهی پرسپولیس!/ استقلال منتفی است

رامین رضاییان امروز برای دریافت رضایت نامه اش راهی باشگاه پرسپ ... جام نیوز

جدیدترین ها

پربازدیدها در این موضوع

Image

همراه عطر نعنا در کوچه‌های نیاسر

علی کهن‌نسب:پیرمرد گاه‌گاه می‌ایستد، نفسی تازه می‌کند و پشتی ر ... همشهری آنلاین
Image

در جست‌وجوى سیمرغ زرین

سینما> على مولوى:در سى و پنجمین جشنواره‌ى جهانى فیلم فجر در بخ ... همشهری آنلاین
Image

انگار قرار بود دور هم جمع شویم

علی مولوی:از ۱۲سالگی تا پایان دوره‌ی نوجوانی به‌عنوان هنرجو در ... همشهری آنلاین
Image

روایت یک رابطه‌ى انسانى

سینما> نسترن مولوى:امسال و در سی و پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی جها ... همشهری آنلاین
Image

فیلم من درباره‌ی امید به آینده است

ترجمه‌ی سارا منصوری:پایان یک جنگ پایان اتفاق‌های تلخ و مصیبت‌ب ... همشهری آنلاین
Image

از ۱۸سالگى توانستم فیلم ببینم!

سینما> ترجمه‌ سارا منصورى:متولد ایران است و تا آغاز نوجوانی‌اش ... همشهری آنلاین

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS