زندگى ، مثل یک حلقه است ! - آکا

زندگى , مثل یک حلقه است معنی زندگی,زندگی کردن,مفاهیم اساسی در زندگی ,مسیر زندگى,طول زندگى ,نگاهی متفاوت از زندگی, آتیه‌ى زندگى
زندگى ، مثل یک حلقه است ! - آکا

زندگى ، مثل یک حلقه است !
,مفهوم زندگی, معنی زندگی, زندگی کردن,مهارتهای زندگی

در این مقاله ، سعی در نمایاندن نگاهی متفاوت از زندگی داریم ؛ باشد که ما را در شناسایی مفاهیم اساسی در زندگی یاری نماید . آنچه مورد نظر این مقاله است ، این است که بگوید : مسیر زندگى ، خطى نیست.

یعنى زندگى ما این‌گونه نیست که از نقطه‌ى «الف» شروع و به نقطه‌ى «ب» ختم شود.

درست است که ما طول زندگى را با زمان اندازه مى‌گیریم و براى آن شروع و پایان مشخصى تعریف مى‌کنیم، اما به دلیل شباهت‌ها و اوج و فرودهایى که در مقاطع مختلف این مسیر وجود دارد، مى‌توان آن را به صورت یک منحنى سینوسى، یک حلقه یا یک مسیر مارپیچ تصور کرد. به همین دلیل به‌نظر مى‌رسد پیشنهاد حلقه یا چرخه براى آن مناسب باشد.

 زندگى، حرکت طولى و عرضى دارد. حرکت طولى در بستر زمان اتفاق مى‌افتد، ما در یک زمانى به‌دنیا مى‌آییم، که نقطه‌ى آغاز سفر است، و در یک زمان از دنیا مى‌رویم، که نقطه‌ى پایان است، و سن ما طول زندگى‌مان را نشان مى‌دهد. اما حرکت عرضى به صورت رفت و برگشتى، و در جهات دیگر است.

مسیر زندگى ، درست مثل فنر یا یک پلکان مارپیچ است که اگر از کنار به آن نگاه کنیم ، حرکتى خطى و از پایین به بالا دارد اما اگر از بالا به آن نگاه کنیم، به‌صورت دایره‌وار و تکرارشونده حرکت مى‌کند.

به عنوان مثال ما در بلوغ از لحاظ جسمى تغییر مى‌کنیم، پسرها ریش و سبیل درمى‌آورند، صداى‌شان دورگه مى‌شود، در دخترها عادت ماهانه شروع مى‌شود و علایم ثانویه‌ى بلوغ در آن‌ها ظاهر مى‌شود. در دوران میان‌سالى نیز جسم‌مان تغییر مى‌کند، دندان‌ها و موهاى‌مان کم مى‌شوند و مى‌ریزد، صورت‌مان خط برمى‌دارد و چروک مى‌خورد و...

یعنى در این دو مقطع، مثل این‌که جلد عوض کنیم، بدن‌مان تغییر مى‌کند. با این تفاوت که تغییرات بلوغ ، خیلى مشخص‌تر است و ما با تجربه‌ى کم‌ترى با آن روبه‌رو مى‌شویم. در میان‌سالى براى مواجهه با این تغییرات کمى آماده‌تر هستیم و آن‌ها را راحت‌تر مى‌پذیریم.

در این دو مقطع طرز فکر و احساسات‌مان هم تغییر مى‌کند، در نوجوانى روابط عاطفى‌اى را تجربه مى‌کنیم که اغلب شدید هستند. در قضاوت و عمل افراط و تفریط مى‌کنیم. امیدها و افکارهایى داریم که از نظر بزرگ‌ترها بلندپروازانه به‌نظر مى‌رسد. «وابستگى شدید عاطفى» که آن را «عشق» مى‌نامیم از پدیده‌هاى رایج مرحله‌ى بلوغ و یکى از علایم اختصاصى این دوره است. نحوه‌ى بروز دادن این عاطفه براى نوجوان مشکل‌ساز است و به رسم و سنت محیط بستگى دارد.

اما در میان‌سالى معمولاً صبور و محافظه‌کار هستیم، افکار واقع‌گرایانه داریم، ممکن است عاشق شویم، اما عشقى که خیلى انتخاب‌شده و پایدار است.

این تشابه‌ها و تفاوت‌ها در حلقه‌ى حیات کم نیستند. هر کدام از مقاطع سنى، و هر بخشى از حلقه، با بخش روبه‌روى خود، به‌نوعى رابطه دارد. به عنوان مثال توانایى‌هاى ما در قطب شمال حلقهْ حداقل، و در قطب جنوب، حداکثر است؛ وابستگى عاطفى و احتیاج به خانواده در قطب شمال زیاد و در قطب جنوب کم است و...

 

حلقه‌ى حیات چه خصوصیاتى دارد؟
بخش‌هاى مختلف حلقه‌ى حیات یا به هم شبیه هستند یا در نقطه‌ى مقابل هم قرار دارند. به عنوان مثال در بالاى حلقه تولد و مرگ قرار دارند که به هم شباهت دارند. هردو حرکتى هستند بین دو حالتى که در یکى، دیگران از وجود ما آگاهى دارند و در دیگرى ندارند؛ که آن را به درست یا غلط «هستى» و «نیستى» مى‌نامیم. ما در بخش زیادى از ابتداى حلقه زنده هستیم اما نمى‌دانیم که زنده‌ایم.

مسیر زندگى شبیه پلکان مارپیچى است که هم به سمت جلو حرکت دارد، هم به سمت بالا.

در قطب شمال حلقه - یعنى در دوران نوزادى و پیرى - آسیب‌پذیرهستیم و به طبَع آن احتمال خطر براى‌مان زیاد است. ما در بخش ابتدایى حلقه، به حمایت و مراقبت اطرافیان نیاز داریم، و اگر نیازهاى اصلى ما برآورده نشود (که مسئول اصلى برآورده کردن این نیازها، مادر - به‌عنوان عامل اصلى ایجادکننده‌ى اعتماد در نوزاد - است) آتیه‌ى زندگى ما احتمالاً به خطر مى‌افتد.

در انتها، با این معرفی اجمالی ، تصویر حلقه ی حیات که در کتاب حلقه ی حیات ، نوشته ی محمدولی سهامی آورده شده است را مورد بررسی قرار می دهیم :

,مفهوم زندگی, معنی زندگی, زندگی کردن,مهارتهای زندگی

منبع: آکاایران

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

الصدر: همه‌پرسی در منطقه کردستان، خودکشی است

رئیس جریان الصدر عراق ضمن اینکه همه‌پرسی در منطقه کردستان عراق را خودکشی خواند، تأکید کرد که کردها اولین کسی خواهند بود که از آن متضرر خواهند شد.

پر بازدیدترین ها

Image

ترامپ بانک‌ها را از مراوده مالی با کره شمالی منع کرد

رئیس‌جمهور آمریکا با صدور یک فرمان اجرایی، ضمن افزایش اختیارات خزانه‌داری برای تحریم کره شمالی، بانک‌ها را از تعامل مالی با پیونگ‌یانگ منع کرد.

پر بازدیدترین ها

Image

گسترش فولاد جنگید و بُرد/ از بازیکنانم راضی نیستم

سرمربی تیم فوتبال سیاه‌جامگان گفت: گسترش فولاد امروز فوتبال بازی کرد، جنگید و بُرد.

جدیدترین ها

Image

قانون مناقصات داخلی در تأمین تابلو‌های برق پروژه بیدبلند رعایت نشد/ استفاده ...

رئیس هیأت مدیره انجمن تابلوهای برق ایران با اشاره به اینکه در برخی پروژه‌های دولتی از تابلوهای برق وارداتی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود استفاده می‌شود، گفت: در تامین تابلو پروژه بید بلند قانون مناقصات داخلی رعایت نشد و تأمین تابلو برق این پروژه به یک شرکت ایرانی تحت لیسانس زیمنس واگذار شد.
Image

بازگشت دوباره سامان مقدم به تلویزیون/ پیش تولید فصل ۲ «دیوار به دیوار» آغاز ...

پیش تولید فصل دوم سریال «دیوار به دیوار» به کارگردانی سامان مقدم به زودی آغاز می‌شود.
Image

توصیه رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دانشجویان جدیدالورود

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دانشجویان توصیه کرد که پس از ورود به دانشگاه فعالیت‌های علمی و آموزشی خود را بیش از گذشته پیگیری کنند.
Image

رزمایش دفاعی امنیتی «محرم» نیروی زمینی سپاه فردا آغاز می‌شود

فرمانده نیروی زمینی سپاه از برگزاری رزمایش دفاعی امنیتی «محرم» قرارگاه حمزه سیدالشهدا این نیرو از فردا اول مهرماه در شمال غرب کشور خبر داد.
Image

اطلاعیه ستاد امر به معروف و نهی از منکر در خصوص تجمع اعتراض آمیز به سخنان ا ...

ستاد امر به معروف و نهی از منکر در خصوص تجمع سراسری گروه‌های مردمی امر به معروف و نهی از منکر در تهران در تاریخ جمعه 31 شهریور پس از نماز جمعه، اطلاعیه‌ای صادر کرد.
Image

لزوم معرفی نوشت‌افزارهای ایرانی در صدا و سیما/ آموزش و پرورش برای مصرف لواز ...

دبیر شورای نظارت بر صدا و سیما گفت: نوشت افزار ایرانی ـ اسلامی باید توسط اولیا دانش‌آموزان مورد استقبال قرار بگیرد و برای تحقق این مسئله هم آموزش و پرورش باید فرهنگ‌سازی کند.
Image

آغاز سال تحصیلی 13 میلیون دانش‌آموز و پیش به سوی حل «مثنوی هفتاد من کاغذ» م ...

سال تحصیلی جدید از فردا با حضور 13 میلیون دانش‌آموز آغاز می‌شود و آموزش و پرورش با مشکلات مزمنی مواجه است که تلاش می‌کند برای حل آنها اقدامات مؤثری را انجام دهد.
Image

از اینکه در ایران ماندم پشیمان نیستم

بر خلاف تصور غالبی که در جامعه وجود دارد و البته تا حدود زیادی نیز با حقیقت همخوانی دارد، بسیاری از نخبگان کشور و نفرات برتر المپیادهای کشوری ادامه تحصیل و کار در کشورهای توسعه یافته بر ماندن در کشور ترجیح می دهند.
Image

آغاز سال تحصیلی و بازگشت پویایی به دانشگاه

سال تحصیلی جدید در دانشگاه‌ها آغاز شد و از هفته گذشته دوباره با ورود دانشجویان تحرک به دانشگاه‌ها بازگشت.

پربازدیدها در این موضوع

Image

گسترش فولاد جنگید و بُرد/ از بازیکنانم راضی نیستم

سرمربی تیم فوتبال سیاه‌جامگان گفت: گسترش فولاد امروز فوتبال بازی کرد، جنگید و بُرد.
Image

تساوی استقلال خوزستان با سپیدرود رشت/ استقلال خوزستان ته‌جدولی نشد

تیم فوتبال استقلال خوزستان در چارچوب رقابت‌های لیگ‌برتر ایران، جام خلیج فارس، میزبان تیم سپیدرود رشت بود که نتیجه‌ای بهتر از تساوی به‌دست نیاورد.
Image

هنوز به‌طور کامل از بحران خارج نشده‌ایم/ روند رو به رشد گسترش فولاد ادامه دارد

مربی تیم فوتبال گسترش فولاد تبریز با بیان اینکه هنوز به‌طور کامل از بحران خارج نشده‌ایم، گفت: روند رو به رشد گسترش‌ فولاد ادامه دارد.
Image

تکذیب انفجار کپسول گاز در حادثه امروز قم/ علت حادثه پس از بررسی اعلام می‌شود

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: متاسفانه خبرگزاری‌ها اعلام کردند که علت حادثه امروز انفجار کپسول گاز بوده که این امر را تکذیب می‌کنیم.
Image

روحانی: اگر کسی از حقوق و کارش راضی نیست می‌تواند برود

رجایی و باهنر و بهشتی و مطهری شدن، آسان نیست/ حقوق برای تمام ملت باید یکسان باشد/ برای تماشا حقوق شهروندی ننوشتم/ مجوز کار در کشور ها 48 ساعت است اما با 48 روز هم راضی هستیم
Image

تندگویان معاون جدید ساماندهى امور جوانان، وزارت ورزش و جوانان شد

مسعود سلطانى‌فر در حکمى محمد‌مهدى تندگویان را به عنوان معاون جدید ساماندهى امور جوانان منصوب کرد.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS