لزوم تدوین پروتکل‌هایی برای فعالیت شهروند خبرنگار

همشهری آنلاین:
وقوع سیل در آذربایجان قربانیانی داشت که می‌شد قربانی این حادثه نشوند. بسیاری از آنان در شرایطی جان خود را از دست دادند که پیش از این بارها و بارها درباره آن هشدار داده شده است. معاون سازمان مدیریت بحران در این باره گفته است.
لزوم تدوین پروتکل‌هایی برای فعالیت شهروند خبرنگار

به گزارش ايسنا، مهندس مرتضی اکبرپور درباره قربانیان سیل اخیر در آذربایجان و همچنین اقدامات انجام شده پیرامون این حادثه اظهار کرد: هماهنگی‌های لازم همچنین هشدارها بر اساس اطلاعیه و اخطاریه هواشناسی صادر شده بود اما در همین راستا به منظور بیان عبرت‌ها و درس‌ها و همچنین یادآوری اصول مدیریت بحران ، کارگاه‌های آموزشی برای اعضای شورای مدیریت بحران و همچنین فرمانداری‌ها و بخشداری‌های استان‌ها مجددا برگزار خواهد شد.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور درباره اینکه گفته می‌شود شماری از جان باختگان حین تهیه عکس و فیلم دچار حادثه شده‌اند، گفت: موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد «فرهنگ ایمنی« است. تعدادی از قربانیان خانه‌شان در مسیر سیلاب قرار داشت. موضوعی که بارها نسبت به آن هشدار داده شده است و باید این موضوع جدی گرفته شود. برخی دیگر نیز در حال عکاسی و تصویربرداری بودند.

وی اضافه کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر با توسعه شبکه‌های اجتماعی و پیشرفت تکنولوژی دوربین‌های تلفن همراه با پدیده‌ای روبرو شده‌ایم به نام "شهروند خبرنگار"، این موضوع گرچه در بسیاری از مواقع مثبت است، اما به هنگام بحران‌ و حوادث می‌تواند خطرآفرین شود. اینکه هر شهروندی بخواهد تحت عنوان شهروندخبرنگار در موقعیتی خطرناک قرار گرفته و اقدام به تصویربرداری کند می‌تواند چنین پیامدهایی داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم تدوین پروتکل‌هایی برای شهروند خبرنگار، گفت: شهروند خبرنگاران باید ساماندهی شود و در سازمان مدیریت بحران به این موضوع خواهیم پرداخت. چرا که فعالیت در شرایط بحران نیازمند آموزش‌هایی است و افراد متخصص باید دراین شرایط اقدام به تهیه خبر و گزارش کنند.

اکبرپور موضوع دیگر را نیز کنجکاوی اعلام کرد و گفت: در حال حاضر نمی‌توان گفت که این جان باختگان شهروند خبرنگار بودند یا خیر، اما آنچه که مشخص است این است که تعدادی از این افراد در حال تصویربرداری از محل بودند و میشد این اتفاق رخ ندهد.

اکبرپور اضافه کرد: برخی دیگر نیز بدون توجه به اصول ایمنی وارد سیلاب شده بودند به عنوان مثال جوانی با دوچرخه قصد عبور از سیلاب را داشت که این فرد به هشدارها نیز بی توجه بوده که این موارد نیز باید مورد بررسی قرار گرفته و شهروندان نیز باید به آن توجه داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین

پربازدیدترین

Image

The New Republic

The New Republic is a liberal American magazine of commentary ... ویکی پدیا
Image

8 تیم لیگ برتری به دنبال شاه ماهی پرسپولیس!/ استقلال منتفی است

رامین رضاییان امروز برای دریافت رضایت نامه اش راهی باشگاه پرسپ ... جام نیوز
Image

کنترل فشار خون بدون دارو

فشار خون بالا برای هر فردی یک عامل نگران کننده و تهدیدآمیز به ... برترین ها

جدیدترین ها

پربازدیدها در این موضوع

No image

آشنایی با مراکز آموزش‌چاپ در جهان عرب

همشهری‌آنلاین - ترجمه دکتر یونس شکرخواهآموزش‌ چاپ‌ در خاورمیان ... همشهری آنلاین
Image

آغاز انتخاب رشته داوطلبان دکتری از ۹ اردیبهشت | نحوه انتخاب دانشگاه آزاد

همشهری آنلاین:اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور پیرامون نحوه انتخ ... همشهری آنلاین
Image

آشنایی با دانشگاه جامع علمی - کاربردی

همشهری آنلاین:هدف از تاسیس دانشگاه علمی - کاربردی، فراهم کردن ... همشهری آنلاین
Image

حداقل و حداکثر حقوق آموزش و پرورشی‌ها اعلام شد

همشهری آنلاین:معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرو ... همشهری آنلاین
Image

اعلام ظرفیت پذیرش دستیاری فوق تخصصی

همشهری آنلاین:داوطلبان مجاز در سی و چهارمین دوره آزمون دستیاری ... همشهری آنلاین
Image

توزیع کارت آزمون‌ ارشد از ۴ اردیبهشت | برگزاری آزمون در ۷ و ۸ اردیبهشت

همشهری آنلاین:جزئیات تاریخ‌، محل‌ رفع نقص کارت و برگزاری‌ آزمو ... همشهری آنلاین

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS