ماهی بدهید، کتاب بگیرید

خبر > به ما بگو از ماهی‌های قرمز تنگ چه خبر؟ حالشان خوب است؟ مراقبشان هستی یا فقط روزهای اول هیجانش را داشتی. می‌دانی چه‌طور باید از آن‌ها نگه‌داری کرد؟
ماهی بدهید، کتاب بگیرید
با مشاركت در طرح «ماهي حوض قصه‌ها»

حتماً مي‌داني كه ما وقتي ماهي، پرنده يا حيوان خانگي را به خانه مي‌آوريم، مسئول سلامتي او هستيم و بايد درباره‌اش مطالعه كنيم و زندگي خوبي را برايش فراهم كنيم. خبر داري سالانه چند ماهي‌قرمز جانشان را در روزهاي عيد از دست مي‌دهند؟ عامل از بين رفتن اين ماهي‌‌ها بي‌خبري بسياري از مردم از چگونگي نگه‌داري آن‌هاست.

به‌ گزارش هفته‌نامه‌ي دوچرخه، اين‌روزها در فرهنگ‌سراهاي تهران، طرح «ماهی حوض قصه‌ها»  در حال اجراست. اين طرح به دو مناسبت اجرا مي‌شود؛ يكي بهار و ديگري روز جهانی کتاب کودک.

اين طرح به همت سازمان فرهنگی‌هنری شهرداري تهران به اجرا درآمده و در آن، كودكان و نوجوانان ماهي‌هاي قرمز خود را به فرهنگ‌سراهايي مي‌سپارند كه حوض يا استخر مناسبي دارند و بعد به جاي آن يك كتاب خوب هديه مي‌گيرند. يكي از فضاهاي مناسب، استخر فرهنگ‌سراي اشراق است.

مسئول كتاب‌خانه، فاطمه مختاري مي‌گويد: «بنا به شرايط سني كودكان و نوجوانان كتاب‌هاي مناسب را به آن‌ها هديه مي‌دهيم. اين طرح به كودكان و نوجوانان آموزش مي‌دهدكه بيش‌تر بايد مراقب محيط‌زيست و ماهي‌ها باشند. كتاب‌هايي كه ما به بچه‌ها هديه مي‌دهيم شامل كتاب‌هاي قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب، درخت بلوط، داستان‌هاي مرزبان‌نامه، قابوس‌نامه و... مي‌شود.»

روابط‌عمومي فرهنگ‌سراي امام خمينيره هم در اين‌باره توضيح مي‌دهد كه هدف از اجراي طرح «ماهی حوض قصه‌ها» حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از تلف‌شدن این ماهی‌هاست؛ چرا که ماهی‌های قرمز در آب‌های جاری چندان عمر نمی‌کنند و آب‌های سطحی را هم آلوده می‌کنند و بهترین راه سپردن آن‌ها به حوض است.

این طرح از 10فروردین‌ماه 96 آغاز شده و تا پایان فروردین ادامه دارد و شهروندان می‌توانند با مراجعه به مراکز برگزیده‌ي سازمان فرهنگی‌هنری در مناطق 1، 4، 8، 9، 11، 12، 13، 15، 19 و 21 در این طرح مشاركت کنند. ماهی قرمز به‌صورت طبیعی در آب‌های شیرین ساکن و تقریباً ساکن با سرعت ناچیز که پوشیده از گیاهان آبزی و دارای بستر نرمی هستند زندگی می‌کند و غالباً همراه ماهیان برکه‌ای دیده می‌شوند.

ماهیان قرمز از جمله گونه‌های غیربومی بسیاری مناطق جهان هستند و در مقابل شرایط نامساعد محیطی مقاومند. زیستگاه اصلی ماهي‌هاي گلي، ماهي‌هاي قرمز يا طلايي معمولاً در سیبری و آسیای جنوب شرقی است. انتشار این ماهی توسط انسان صورت گرفته است.

اين ماهي‌ها را نبايد در رودخانه‌ها رها كنيم، چون اين ماهي‌ها باعث مي‌شوند غذاهاي ماهي‌هاي بومي كاهش يابد و براي ماهي‌هاي بومي مضرند. اميدواريم اين ماهي‌هاي رهاشده از تُنگ‌هاي تَنگ در فرهنگ‌سراها در وضعيت مناسبي به‌سر ببرند.

 

  • فرهنگ‌سراهاي تهران

منطقه‌ي 1: فرهنگ‌سرای ملل و فرهنگسرای امام خميني‌(ره)

منطقه‌ي 4: فرهنگ‌سرای اشراق

منطقه‌ي 7: خانه‌ي قرآن، بوستان شهید آوینی، خانه‌ي نیایش

منطقه‌ي 8: فرهنگ‌سرای گلستان، خانه‌ي فرهنگ فدک

منطقه‌ي 11: فرهنگ‌سرای رازی

منطقه‌ي 12: خانه‌ي فرهنگ امام‌زاده

منطقه‌ي 13: فرهنگ‌سرای امید

منطقه‌ي 15: فرهنگ‌سرای خاوران

منطقه‌ي 19: خانه فرهنگ تلاش، فرهنگ‌سرای مهر

منطقه‌ي 21: فرهنگ‌سرای تهران‌سر

منبع: همشهری آنلاین

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

پر بازدیدترین ها

Image

میراث شفابخش پدر

همشهری دو - محمدرضا حیدری:
ایستادن بر قله افتخار کارآفرینی، هنری است که با تلاش و کوشش و تسلیم‌نشدن در برابر شکست به‌دست می‌آید.

جدیدترین ها

Image

مقایسه ادراک از خود و روابط مدرسه‌ای در دانش‌آموزان دارای نارسایی‌های ویژه ...

هدف از این مطالعه، مقایسه ادراک از خود و روابط مدرسه ­ای در دانش‌آموزان دارای نارسایی‌های ویژه در یادگیری و دانش‌آموزان عادی بود.
No image

بررسی قاعده قابل تعزیر بودن هر عمل حرام در فقه امامیه و حنفی

قاعده قابل تعزیر بودن هر عمل حرام که یکی از قواعد اصطیادی در فقه امامیه و حنفی و حاکم بر تعزیرات است، مبنای مشروعیت بسیاری از قوانین جزایی و همچنین اسلامی بودن آن ها را تشکیل می‌دهد.
Image

منشأ وجودی شرّ در فلسفۀ افلاطون

این مقاله بر آن بوده که ضمن سعی در پژوهش و تلاش برای فهم نظر افلاطون در باب شرّ، معنای عدمی ‌بودن شرّ از نظر او را بکاود.
Image

سنجش نگرش دانشجویان نسبت به ازدواج و عوامل مؤثر در آن

پژوهش حاضر با هدف بررسی نگرش دختران نسبت به ازدواج و عوامل مؤثر در آن در دانشجویان دختر دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده است.
Image

تحلیل رابطة بین جامعه‌پذیری سازمانی، رفتار رهبری، هویت سازمانی و فرهنگ سازم ...

این پژوهش با هدف بررسی رابطة بین جامعه‌پذیری سازمانی، رفتار رهبری، هویت سازمانی و فرهنگ سازمانی با رفتار شهروندی سازمانی به مرحله اجرا درآمد.
Image

زن در اندیشه اسلامی

نقش زن در اندیشه اسلامی، براساس هدف خلقت، یعنی عبودیت تفسیر می‌شود و با تعریف وظیفه‌مداری زن مبتنی بر ایمان به توحید و عاطفه‌محوری وی؛ جایگاه ویژه‌ای برای زنان ترسیم می‌شود.
Image

پیش‌فرض‌های هستی‌شناختی علوم طبیعی نوین

رویکرد پوزیتیویستی در علوم طبیعی جدید که روش این علوم را به تجربه منحصر می‌دانست، هرچند در ابتدا مورد استقبال قرار گرفت اما در نیمة دوم قرن بیستم به چالش کشیده شد.
Image

تأثیر ماهواره در بی ثباتی ازدواج؛ نقش واسطه ای دینداری و نگرش مثبت نسبت به ...

هدف پژوهش حاضر مشخص کردن تأثیر استفاده از ماهواره در بی ثباتی ازدواج، با آزمون نقش واسطه ای دینداری و نگرش مثبت به رابطه با جنس مخالف است.
Image

رابطه اسنادهای علَی با اضطراب امتحان: نقش میانجی اهداف پیشرفت

هدف پژوهش حاضر، ارائه مدلی برای اضطراب امتحان براساس متغیرهای سبک اسناد و اهداف پیشرفت می‌باشد.

پربازدیدها در این موضوع

Image

دوچرخه‌ی شماره ۸۸۶ منتشر شد

در شماره‌ی ۵ مرداد ۱۳۹۶ می‌خوانید:
Image

شیر بیشه‌های خداوند

خانه فیروزه‌ای > بلند نوین:
دوستت دارم

و پشتم به تو گرم است
Image

همراه با نجوای کویر

فریبا خانی:
در کویر راه برو... به نجوای کویر گوش‌کن. نگاه‌کن که باد چه ریتمی با شن‌های روان ایجاد کرده است. این‌جا سرزمین ایران است. سرزمینی کهن با تاریخی کهن.
Image

بیا دنیا را سرک بکشیم

خانه فیروزه‌ای > الهه صابر:
آدم‌ها دوست دارند، دوستشان بدارند و البته گاهی یک‌سره حرف‌اند؛ یک‌سره بادِ هوا. این‌همه آمدن پیغمبران بی‌خودی نیست؛ این‌همه تکرار اتفاق‌های گذشته؛ اما آخرش باید پرسید: که چی؟... تا کی؟
Image

مصرف برق در دستان ماست

نفیسه مجیدی‌زاده:
تولید برق دست ما نیست، اما بخش مهمی از مصرف برق در دستان ماست. در واقع این ما هستیم که می‌توانیم با راهکارهای ساده به کاهش مصرف برق کمک کنیم.
Image

"مادر" و پنج شعر دیگر

شمعدانی‌ها

باغچه‌ی دست‌هایت را دوست دارند

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS