۲۱۴ کشور مقررات بین المللی بهداشتی را پذیرفته اند

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: مقررات بین‌المللی بهداشتی تاکنون توسط ۲۱۴ کشور در دنیا مورد پذیرش و امضا قرار گرفته است.
۲۱۴ کشور مقررات بین المللی بهداشتی را پذیرفته اند

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمدمهدی گویا در خصوص جزئیات امضای تفاهم‌نامه بین معاونت بهداشت وزارت بهداشت و سازمان بنادر و دریانوردی، افزود: در راستای اجرای مقررات بین‌المللی بهداشتی در جمهوری اسلامی ایران، فعالیت هایی از سال ۲۰۰۵ آغاز شده است. این فعالیت ها باید در عرصه بین المللی اعلام شود و جمهوری اسلامی ایران نیز به این مقررات پایبند است. هدف از این مقررات پیشگیری از ایجاد خطر برای سلامت مردم از راه مرزها اعلام شده است.

وی با بیان اینکه مقررات بین‌المللی بهداشتی تاکنون توسط ۲۱۴ کشور در دنیا مورد پذیرش و امضا قرار گرفته است و کشورها متعهد شدند که در داخل کشور خود از راه همکاریهای بین بخشی اقداماتی را در این زمینه انجام دهند و ظرفیت‌هایی ایجاد کنند، گفت: متولی اصلی این برنامه در کشور نیز وزارت بهداشت است و این وزارتخانه موظف شده که با سازمان‌های ذی نفع در این زمینه مقررات بین المللی بهداشتی را اجرا کند و  در این زمینه هماهنگی‌هایی نیز با سازمان بنادر و دریانوردی انجام شده است.

گویا به اجرای دو برنامه آموزشی برای کادرهای بنادر شمال و جنوب کشور اشاره کرد و افزود: این برنامه به شکلی اجرا شده است که بتوان اطمینان حاصل کرد، هیچ بیماری بدون کنترل و مراقبت دقیق از طریق دریا و کشتی وارد کشور نمی ‌شود. همچنین دوره‌های آموزشی بسیار پیشرفته‌ای نیز تحت نظر سازمان بهداشت جهانی در شهر بندرعباس اجرا شده و کادرهای وزارت بهداشت و سازمان بنادر و دریانوردی نیز آموزش‌های لازم را برای اجرای این مقررات دیده اند.

وی گفت: مقررات بین ‌المللی بهداشتی هر واقعه و خطر بهداشتی شامل عمدی و غیر عمدی را مورد توجه قرار می دهد و هیچ تفاوتی در زمینه کنترل این خطرها وجود ندارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درخصوص بیماری‌هایی که امکان انتقال آنها از مرزهای دریایی کشور وجود دارد نیز ، افزود: بیماری‌هایی که توان ایجاد همه گیری داشته باشند و بتوانند از طریق انسان، دام، گیاه و کالا از کشوری به کشور دیگر منتقل یا باعث ایجاد همه گیری شوند، مورد توجه اجرای مقررات بین‌المللی قرار دارند و باید برنامه‌های لازم برای کنترل آنها تهیه شود.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین مواردی که در کنترل مرزهای آبی باید مورد توجه باشد، آبی است که در کشتی ها برای توازن کشتی ذخیره شده است که به آن آب توازن گفته می شود، کشتی ها نیز بر اساس مقررات بین المللی حق ندارند، بدون اجازه سازمان بنادر و دریانوردی کشورها و مسئولان حوزه دریایی، این آب را در محدوده مرز آبی کشورها تخلیه کنند، زیرا آب توازن به صورت بالقوه می تواند عامل انتقال بیماری باشد. مثلا، چندسال قبل مشابه آن اتفاق افتاد و تخلیه آب توازن یک کشتی که از هند به پرو می رفت، باعث همه گیری بزرگ وبا در کشور پرو شد.

گویا گفت: حساسیت برای کنترل این نوع بیماری ها بسیار بالاست و حتما باید همکاری های بین بخشی در کشورها برای جلوگیری از ورود بیماری های واگیر از مرزها تقویت شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در مناطق جغرافیایی مختلف نیز تهدیدات و بیماری های متفاوتی بسته به شرایط اقلیمی آن وجود دارد، افزود: نوع بیماری ها و تهدیدها بر اساس مناطق مختلف جغرافیایی و شرایط محیطی مناطق مختلف دریایی می تواند متفاوت باشد.

گویا تصریح کرد: آنچه بین سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت بهداشت تفاهم شده پیش بینی،‌آمادگی، مواجهه، پاسخ دهی فوری و در صورت لزوم پاکسازی این بیماری‌ها به صورت مشترک است و  برای مثال بیماری‌هایی از جمله وبا، آنفلوآنزا از جمله این موارد هستند.

وی در پایان این نشست، راهنمای گام به گام بازرسی بهداشتی شناورها که ضمیمه این تفاهم‌نامه است را معرفی کرد و گفت: این ضمیمه، دستورالعملی است که بعد از دو سال کار کارشناسی تدوین شده است و قرار است تمام بنادر از این دستورالعمل برای راهنمای کار خود استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

روسیه اخراج دو دیپلمات آمریکایی از مسکو را تأیید کرد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد دو دیپلمات آمریکایی را ماه ژوئن از مسکو اخراج کرده است.

پر بازدیدترین ها

جدیدترین ها

Image

حمله زاغ‌ها به شهر / تصاویر

هوای گرم باعث شده است تا زاغ‌ها در استرالیا به شهر حمله‌ور شوند.
Image

۳ مرداد؛ خبر اول روزنامه‌های ورزشی صبح ایران

همشهری‌آنلاین:
تیتر یک روزنامه‌های ورزشی صبح ایران به شکست تیم امید دربرابر عمان، صحبت‌های سید جلال حسینی، نظر مسلمان درباره وضعیت طارمی، کی‌روش و ایفمارک، وضعیت استقلال تهران و برخی موضوع‌های دیگر اختصاص دارد :
Image

۲ جنایت برای سرقت از گاوداری

۳ جوان با همدستی یکدیگر نقشه سرقت از یک گاوداری را طراحی کردند اما در جریان اجرای نقشه‌شان مجبور شدند صاحب گاوداری و کارگرش را به قتل برسانند.
Image

۳ مرداد؛ مهم‌ترین خبر روزنامه‌های صبح ایران

همشهری‌آنلاین:
تیتر یک روزنامه‌های صبح ایران اختصاص دارد به موضوع هایی مانند صحبت‌های رئیس جمهور در دیدار با فرماندهان عالی‌رتبه سپاه، صحبت‌های وزیر بهداشت در آیین رونمایی از ۲۰۰ موتورلانس درباره آمار حادثه‌های مغزی در تهران، نامه ۷۱ اقتصاددان به رئیس جمهور درخصوص تیم اقتصادی دولت بعدی، وام ازدواج و تنش آبی و بحران مهاجرت:
Image

تورم مقررات، پاشنه آشیل کسب و کار در ایران

مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران با انتشار بروشوری با عنوان «اقتصاد به زبان ساده» از تورم مقررات به‌عنوان پاشنه آشیل کسب و کار در ایران یاد کرده و با تأکید بر ضرورت هرچه سریع‌تر مقررات‌زدایی در اقتصاد کشور، هشدار داده که وجود مقررات زائد به مانع جدی بر سر سهولت کسب و کار فعالان اقتصادی تبدیل شده است.
Image

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی انگلیس را کاهش داد

همشهری آنلاین:
صندوق بین‌المللی پول (IMF) در تازه‌ترین گزارش خود به دنبال آنچه که 'فعالیت کمتر از انتظار' در سه ماه اول امسال‌ خواند، پیش‌بینی خود را درباره رشد اقتصادی انگلیس در سال ۲۰۱۷ کاهش داد.

پربازدیدها در این موضوع

No image

كبد چرب، پوست تان را می کند!

كبدتان را چقدر مي‌شناسيد؟ آيا مي‌دانيد رابطه مستقيمي بين سلامت كبد و روشني و زيبايي پوست شما وجود دارد؟ بهتر است هيچ وقت كبدتان را دست كم نگيريد. كبد يكي از بزرگ‌ترين و مهم‌ترين عضوهاي داخلي بدن است.
No image

اختلال دوقطبی و رژیم غذایی

اختلال دوقطبی که گاهی اوقات به نام جنون ادواری نیز خوانده می‌شود، با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا اوج دیوانگی و شیدایی (مانیا) را در بر می‌گیرد، در ارتباط است.
Image

گیاهانی برای درمان بیماری غلظت خون

بيماری غلظت خون به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم می شود كه در بيماری غلظت خون اوليه، توليد گلبول‌های قرمز خون توسط سيستم خون ساز بدن به صورت خودكار بالاست.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS