بررسی کارنامه خانواده شما تا نوروز

بررسی کارنامه خانواده شما تا نوروز


محاسبه اعمال

هر روز در هنگام حسابرسی اعمال خود چرتکه ای بیدازید

 

آموزه های دینی نقش به سزایی در زندگی فردی و اجتماعی انسانها بازی می کند. اما بعضی از افراد همواره بر این باورند که این آموزه ها مختص به حلال و حرام و عقاب و عتاب اخروی است، در حالی که توجه به این آموزه ها می تواند در زندگی خانوادگی و اجتماعی ، رفتارها و سبک زندگی انسان بسیار مفید و آموزنده باشد.

 

حال که به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم و کمتر از سی روز به پایان سال مانده است، بد نیست کمی چرتکه بیاندازیم و ببینیم با نامه اعمال خود چه کرده ایم. 

 

حسابرسی اعمال

در حدیثی از امام موسی کاظم (ع) آمده است که می فرمایند: «هر کس که هر روز از خود حسابرسی نکند از ما نیست. پس اگر کار نیکی انجام داده باشد از خداوند بخواهد که آن را افزون تر کند و اگر بد کرده باشد از خدا آمرزش بطلبد و به سوی او توبه کند.» (مستدرک الوسائل، ج12، ص 153)

 

اگر ما مقید شویم که هر روز از خود حسابرسی کنیم نه تنها در امور دینی مثل نماز و روزه، خمس...  بلکه در هر امر روزمره ای که به نظر ما کوچک و کم اهمیت می آید، ولی می تواند در روح و روان و قلب ما تاثیر گذار باشد می توانیم مسیر بهتری را برای آینده خود ترسیم کنیم.

 

زیرآبت را زدم

در محیط های کاری و ادارات یکی از رزائل اخلاقی که بسیاری از ما با آن درگیر هستیم زیرآب زنی و کارشکنی برای دیگران است. شاید خودمان گمان نمی کنیم که مرتکب این عمل شده باشیم اما در اعمال و رفتار خود اسباب آزار و ناراحتی دیگران را فراه آورده ایم.

 

هر روز در هنگام حسابرسی اعمال خود چرتکه ای بیدازید آیا رفتار آن روز شما با مادر و یا همسرتان صحیح بوده؟ آیا باعث رنجش همکارتان شدید؟

 

اگر از پیشرفت سایر همکارانتان احساس ترس می کنید و یا در هنگام موفقیت دیگران سعی می کنید جلوی پای آنها سنگ بیندازید متاسفانه به فردی زیراب زن تبدیل شده اید.

 

هر شب قبل از خواب و یا هر زمان مناسب دیگری فکر کنید آیا شما در کار دوستان و همکارانتان کارشکنی کرده اید... آیا از این که دیگران در مسیر موفقیت قرار بگیرند ناخشنود می شوید  و تلاش کرده اید جلوی آنها را سد کنید. اگر جواب این سوالات مثبت است باید به فکر باشد به هر طریقی چه توسط تصمیمات شخصی خود و یا به کمک یک مشاور بر این مشکل فائق بیاید.

 

چه آسان قضاوت کردم

همه ما می دانیم قضاوت کردن رفتار و گفتار دیگران کار درستی نیست و یک ناهنجاری به حساب می آید. اما بیشتر اوقات آگاهانه و چه ناآگاهانه دست به قضاوت های عجولانه می زنیم. گاهی همین قضاوت کردن ها می تواند مسیر زندگی دیگران و یا حتی خود ما را تغییر دهد. در این رفتار خود بیندیشید و علت را جستجو کنید و تصور کنید قاضی عادلی در حال بررسی این عمل شماست. آیا به خودتان حق می دهید و یا خود را محکوم می کنید.

 

شکستنی جبران ناپذیر

اینکه شما با فعل، گفتار و کردار خود باعث رنجش و شکست دلی شوید می تواند جبران ناپذیر باشد. دلی که شکست و رنجشی که حاصل شد به سختی التیام می پذیرد. هر روز در هنگام حسابرسی اعمال خود چرتکه ای بیندازید آیا رفتار آن روز شما با مادر و یا همسرتان صحیح بوده؟ آیا باعث رنجش همکارتان شدید؟ آیا کدورتی را بر دل دوستتان نشاندید. اگر در نامه اعمال خود نکات منفی در این زمینه یافتید درصدد جبران برایید که گاهی خیلی زود دیر می شود.

 

بی توجهی

بی توجهی در کانون خانواده می تواند معضلات بزرگی را برای تک تک اعضای خانواده به وجود بیاورد. اگر بی توجهی از سوی هر کدام از اعضای خانواده باشد به نوعی کل خانواده را درگیر مشکلات خواهد کرد. اگر به همسرتان بی توجه هستید به زودی کانون گرم زندگی خود را از دست خواهید داد. با بی توجهی به فرزندانتان ممکن است آنها را در گردابی از مشکلات رفتاری و اجتماعی غرق کنید و اگر نسبت به پدر و مادر خود بی توجه هستید در حالی که آنها به شما نیازمند هستند باید منتظر عواقب سختی برای خود باشید.

 

شاید هیچ گاه فکر نکرده باشید در نامه اعمالتان گناهی به نام بی توجهی ثبت شده باشد اما شک نکنید، بی توجهی و عدم مسئولیت پذیری شما باید از جانب خودتان مورد قضاوت و موشکافی دقیق قرا بگیرد.

 

و در آخر...

اگر می خواهید در روز حسابرسی اعمال خود در محضر پروردگار و همچنین در حسابرسی های شخصی خود در زندگی شخصیتان سر بلند باشید. حسابرس عادلی باشد. هر چیز کوچکی را که گمان می کنید نقطه سیاهی در کارنامه اعمالتان باشد بیرون بکشید و آن را منطقی مورد بررسی قرار دهید و به دنبال راهکارهای مناسبی برای حل آن باشید و بدانید هیچ گاه از این حسابرسی متضرر و مغموم نخواهید شد.

 

منبع: تبیان

 

منبع: بیتوته

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

خودروی استرالیایی مجهز به ۲۸۴ سلول خورشیدی

یک شرکت استرالیایی خودرویی الکتریکی مجهز به ۲۸۴ سلول خورشیدی ساخته است. 

جدیدترین ها

Image

گزارش صالحی به کمیسیون فرهنگی مجلس/ تطابق برنامه‌های وزیر با برنامه ششم

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در جلسه کمیسیون گزارشی از برنامه‌های کاری خود را ارائه کرد که جامعیت و تطابق با برنامه ششم را می‌توان دو ویژگی مهم برنامه‌های وی دانست.
Image

خزانه‌دار کل دانشگاه آزاد منصوب شد

رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در حکمی، خزانه‌دار کل این دانشگاه را منصوب کرد.
Image

طرح کارورزی دولت باید به دست دانشگاه‌ها سپرده شود/نقش نیروی کار با مهارت در ...

نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری با تأکید بر اینکه طرح کارورزی دولت باید به دست نهادهای آموزشی همچون دانشگاه‌ها سپرده شود، گفت: اشکال اساسی این است که نباید متولی طرح کارورزی را معاونت روابط کار وزارت کار قرار می‌دادند.
Image

خدا را شاکر باشید که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا است

«استیو بَنِن» استراتژیست سابق دونالد ترامپ، از اقدام بازیکنان تیم فوتبال آمریکایی در «بی‌احترامی به سرود ملی آمریکا» انتقاد و از مواضع رئیس‌جمهور آمریکا در این موضوع حمایت کرد.
Image

چین: جنگ در شبه جزیره کره هیچ برنده‌ای نخواهد داشت

وزارت خارجه چین ضمن هشدار به آمریکا و کره شمالی از افزایش تنش میان ۲ کشور انتقاد کرد و گفت: توسل به جنگ در شبه جزیره کره برای هیچ‌ یک از طرفین پیروزی به همراه نخواهد داشت.
Image

مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان

آتش زدن جسد فرمانده طالبان در «غور»، بازداشت قاتلین یکی از ساکنان «غور» و کشته و زخمی شدن چهار سرباز امنیتی در «هرات» از مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز سه‌شنبه ۴ مهر در افغانستان است.
Image

قرآن اولین منبع برای شناخت امام حسین(ع) است/ چرا کافران، منافقان و مستکبران ...

مترجم و مفسر قرآن امام را قبله‌نمای کامل به سوی صراط مستقیم دانست و گفت: امام یک جهت، قطب‌نما و قبله‌نمای کامل به‌ طرف صراط مستقیم است؛ کافران، منافقان و مستکبران فاسدند چون به امام تعیین‌شده از جانب پروردگار معرفت ندارند.
Image

زاویه نگاه معرفتی هنرمند به واقعه عاشورا، مهم‌ترین مسئله در آثار عاشورایی ا ...

عبدالحمید قدیریان، هنرمند نقاش، درباره شاخصه‌های اصلی آثار عاشورایی گفت: در آثار عاشورایی نکته مهم و حائز اهمیت، منظر و زاویه نگاه معرفتی هنرمند به واقعه عاشوراست.
Image

50 هزار کانال و ربات داعش در تلگرام مسدود شد

نزدیک به ۵۰ هزار کانال و ربات وابسته یا نزدیک به گروه تروریستی داعش در ۹ماه سال ۲۰۱۷ توسط تلگرام بسته شد.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS