قاضی زاده هاشمی با کسب ۲۵۳رأی وزیر بهداشت ماند

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی با کسب ۲۵۳ رأی از نمایندگان مجلس چهاردهمین وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران شد.
قاضی زاده هاشمی با کسب ۲۵۳رأی وزیر بهداشت ماند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، متولد فروردین ماه 1338 در شهر فریمان است. پدر او از چهره‌های مورد وثوق شهر بود و به کار عطاری اشتغال داشت؛ وزیر بهداشت دولت یازدهم در کودکی قرآن را نزد مرحوم آقای شیخ حسین مطهری پدر شهید بزرگوار مرتضی مطهری فرا گرفت. در سال 1356 وارد دانشکده پزشکی دانشگاه مشهد شد. ضمن تحصیل و همزمان با گسترش موج انقلاب اسلامی با مشارکتی فعال، در رخدادهای سیاسی - اجتماعی شهر مشهد تأثیر گذار بود.

وزیر بهداشت دولت یازدهم بعد از پیروزی انقلاب به عنوان یکی از مؤسسان جهاد سازندگی در عرصه‌های گوناگون نقشی مؤثر ایفا کرد و با شروع جنگ تحمیلی، 33 ماه به عنوان یکی از مسئولان مهندسی رزمی جهاد به صورت داوطلبانه در جبهه‌ها حضور داشت.

سید حسن قاضی زاده هاشمی متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص جراحی قرنیه، رکورددار عمل جراحی لیزیک چشم در کشور است و پیش از این در سمت هایی از جمله دبیرکلی انجمن چشم پزشکی ایران، عضو فرهنگستان علوم پزشکی، دبیر شورای سیاست گذاری رشته چشم پزشکی، دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی، مشاور وزیر بهداشت در زمان وزارت محمد فرهادی، رئیس بخش قرنیه بیمارستان فارابی، کارشناس رشته چشم پزشکی در هیات انتظامی نظام پزشکی، مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مؤسس و عضو هیات مدیره انجمن پزشکی لیزری ایران و عضو هیات امنای ارزی وزارت بهداشت بوده است.

سید حسن قاضی زاده هاشمی عهده دار موسسه ای خیریه ای تحت عنوان موسسه نورآوران سلامت است که هر چند وقت یک بار با تجهیزات کامل و به همراه تعدادی از چشم پزشکان مجرب، به مناطق محروم و دور افتاده کشور می رود و نسبت به درمان بیماری های چشم مردم این قبیل مناطق اقدام می کنند.

وی در مرداد سال 1392 به عنوان گزینه دولت یازدهم برای تصدی وزارت بهداشت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و با کسب اکثریت آرا (اخذ شده 284/ موافق: 260 رای؛ مخالف: 18 رأی؛ ممتنع: 6 رأی) از مجلس رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر بهداشت دولت یازدهم به فعالیت مشغول شد.

از جمله سوابق کاری هاشمی در دوره وزارت می‌توان به اجرای طرح تحول نظام سلامت، کنترل بازار و اعمال محدودیت بر واردات دارو اشاره کرد. هرچند اجرای طرح تحول سلامت با انتقادهای فراوانی از جمله مغفول ماندن طب سنتی در این دوره، غافل شدن از راهنمای بالینی، پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع همراه بوده است.

از جمله مشکلات طرح تحول سلامت می‌توان به عدم همراهی بیمه‌ها با وزارت بهداشت اشاره کرد. بطوریکه همزمان با افزایش قابل‌توجه تعرفه‌ها، بیمه‌ها و مخصوصاً بیمه‌های تکمیلی با مشکل کمبود منابع مواجه شدند و مبالغ قابل‌توجهی بدهی به مراکز ارائه خدمت  درمانی بوجود آمد.

وزیر بهداشت بارها تجمیع بیمه‌ها را راه‌حل قانون برنامه پنجم توسعه جهت ارتقا کارآمدی بیمه‌ها دانست. مسئولین وزارت بهداشت نیز تجمیع منابع بیمه‌ها و انتقال آن به وزارت بهداشت را راه حل برون رفت از این مشکلات دانسته‌اند.

افزایش سرانه سلامت روستاییان، تأمین پزشک عمومی جهت مراکز بهداشتی درمانی، تعمیر و تجهیز خانه‌های بهداشت، بازسازی خدمات دندان‌پزشکی و توزیع مکمل برای گروه‌های هدف از برنامه‌های گام دوم طرح تحول سلامت برای مناطق محروم و روستایی را می‌توان ازجمله دستاوردهای مثبت آن برشمرد.

حسن قاضی زاده هاشمی مجددا برای دومین بار در توسط حسن روحانی به عنوان گزینه وزارت بهداشت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که در نهایت توانست با کسب 253 رای بر کرسی وزارت بهداشت باقی بماند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

گزارشی از خاکسپاری مرحومه ‌آقارضی

همشهری‌آنلاین-فریده رضایی:
سیمین آقارضی، نوازنده نامدار قانون؛ دوشنبه21 دی درگذشت و چهارشنبه 23 دی ‌در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد

پر بازدیدترین ها

Image

ویژگی های امنیتی چک های الکترونیکی

مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی با اشاره به یژگی های امنیتی چک های الکترونیکی گفت: طرح های برجسته و استفاده از تصاویر مخفی و واترمارک و یا اشکال حساس به نور از ویژگی چک های جدید است.

پر بازدیدترین ها

Image

استقبال خریداران از حلال ۵۰۳ در بورس انرژی

حجم معاملات صورت‌گرفته در بازار فرآورده‌های نفتی بورس انرژی امروز به مقدار 7888 تن و ارزش بیش از 112 میلیارد ریال رسید که اولین معامله حلال 503 پالایش نفت اصفهان در رینگ بین‌الملل با استقبال خریداران روبرو شد.

جدیدترین ها

Image

قانون اساسی عراق اجازه جدایی به هیچ قومیتی را نداده است

کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: در قانون اساسی عراق اجازه جدایی به هیچ قومیتی داده نشده است.
Image

رحمانى فضلى رئیس کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها دولت شد

در اولین جلسه کمیسیون خاص امور کلان شهر تهران و سایر کلان شهرها در دولت دوازدهم، وزیر کشور با حداکثر آرا به عنوان ریاست این کمیسیون به مدت ٤ سال انتخاب شد.
Image

ویژه برنامه‌های مرکز بسیج صداوسیما در هفته دفاع مقدس اعلام شد

مجموعه‌ های «صدام تنها نبود»، «در لباس رزم»، «آن ۲۳ نفر» از تولیدهای واحد موشن گرافیک و همچنین مستندهای «بهار می‌آید»، «جنگ، دوربین، من» و «سلام و رحمت الله،‌ معمای ‌c130» تولیدهای گروه مستند سیما به شمار می‌آیند.
Image

استفاده 92 درصد بیماران سرطانی در کشورهای توسعه یافته از روش‌های طب فراگیر ...

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به استفاده 92 درصد بیماران سرطانی در کشورهای توسعه یافته از روش های طب فراگیر در کنار درمان رایج گفت: حال حاضر، طب فراگیر در مقام درمان مستقل جایگاهی ندارد.
Image

تعیین مجازات برای عدم اشتغال معلولان از سوی دستگاه‌های دولتی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برای لحاظ نشدن سه درصد سهمیه اشتغال معلولان از سوی دستگاه‌های دولتی، مجازات قضایی درنظر گرفتیم.
Image

میرزاده: مدارس نیازمند مربی بهداشت است/ ندافی: نیمکت مدارس متناسب با دانش‌آ ...

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه بودجه‌ای که به آموزش و پرورش داده‌ایم، به عملکرد آن داده نشده است، گفت: مدارس به شدت به مربی بهداشت نیازمند هستند.
Image

تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از الزامات سند برجام است/ عدم تمدید نقض برجام ...

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران از الزامات برجام است و این موضوع نشان از تغییر رویکرد ترامپ به توافق هسته‌ای نیست.
Image

روزهای فرهنگی تاجیکستان در ازبکستان برگزار می‌شود

روزهای فرهنگی تاجیکستان از 10 اکتبر سال جاری در محل تئاتر آکادمی «علی شیر نوایی» شهر «تاشکند» برای اولین بار پس از استقلال این کشور برگزار می شود.
Image

گفتارهای عاشورایی «آیت‌الله حائری شیرازی» رونمایی می‌شود

کتاب «آیینه تمام‌نما» گفتارهای عاشورایی آیت‌الله حائری شیرازی با حضور چهره‌های فرهنگی رونمایی می‌شود.

پربازدیدها در این موضوع

No image

مفاهیم: آرتریت روماتوئید چیست؟

همشهری آنلاین:
آرتریت روماتوئید ممکن است تنها چند هفته یا چند ماه طول بکشد، یا برای تمام عمر با فرد مبتلا بماند.
Image

عصاره سلامتی چرب!

بهاره جلالوند:
همیشه جایی برای خود در سبد خرید باز می‌کند، چون امکان ندارد در هیچ آشپزخانه‌ای وجود نداشته باشد به‌ویژه زمانی که قرار است غذایی ایرانی طبخ شود.
Image

معیار تشخیص استقلال و بی‌طرفی داور

امروزه استقلال و بی‌طرفی داور از مقبولیت جها‌ن‌شمولی برخوردار است اما اختلاف‌ها راجع به معیار ارزیابی این دو به‌عنوان حقوق و تکالیف طرفین دعوا و داوران همچنان باقی است.
Image

تحلیلی کیفی از جرایم خشن زنان: زمینه‌ها و انگیزه‌ها

در‌حالی‌که خشونت مردان در متن زندگی اجتماعی آن‌ها بررسی می‌شود، خشونت زنان، بدون در نظر گرفتن تأثیر عوامل اجتماعی، به عوامل فردی‌ای چون استرس‌های روانی، پرخاشگری یا عصبانیت‌های زنانه نسبت داده می‌شود.
Image

۸ دلیل باورنکردنی حمله قلبی!

همشهری آنلاین:
سوای علل مشخصی از جمله مصرف غذاهای فراوری شده و چرب، استرس، استعمال سیگار، ابتلا به دیابت، و کم تحرکی، مجرمان کمتر شناخته شده‌ای هم وجود دارند که می‌توانند در نهایت تجربه حمله قلبی را به همراه داشته باشند.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS