چطور طحال کار می‌کند؟

همشهری آنلاین:
طحال اندامی است که در بالای معده و زیر دنده‌های شما در طرف چپ شکم قرار دارد
چطور طحال کار می‌کند؟

اندازه طحال تقریبا به اندازه مشت بسته شماست. طحال بخشی از دستگاه لنفاوی شما به حساب می‌آید که به مقابله با عفونت می‌پردازد و مایعات بدنی در حالت تعادل نگه می‌دارد.

طحال حاوی سلول‌های سفید خونی برای مقابله با میکروب‌هاست. طحال همچنین به کنترل مقدار خون در بدن شما کمک می‌کند و سلول‌های خونی پیر و آسیب‌دیده را نابود می‌کند.با اینکه طحال کارکردهای مختلفی در بدن دارد، اما بدن انسان می‌تواند بدون آن هم به حیات خود ادامه دهد، برای همین برداشتن طحال دچار بیماری یا آسیب‌دیده بدون ایجاد آسیب جدید امکان‌پذیر است.

ساختمان طحال

طحال در یک انسان بزرگسال سالم حدود 11 سانتی‌متر درازا دارد. وزن آن معمولا 150 گرم تسن و زیر دنده‌های نهم تا دوازدهم در طرف چپ قرار دارد.

طحال بخشی از دستگاه لنفاوی بدن است. اما مانند تیموس تنها دارای مجاری لنفاوی وابران (خارج کننده مایع لنف) است.

طحال عمدتا از دو نوع بخش ساختمانی به نام پالپ تشکیل شده است:

یکی پالپ سفید که ساختار دایره‌ای شکلی هستند که عمدتا از لنفوسیت تشکیل شده‌اند. کار پالپ‌های سفید مشابه ندول در گره‌های لنفاوی است. اندازه آنها ز 0.25 میلی‌متر تا 1 میلی‌‌متر متفاوت است. در اغلب موارد این پالپ‌های سفید شریانچه‌ای را احاطه می‌کنند، اما گاهی ممکن است در یک طرف شریانچه رشد کنند.

دوم پالپ‌های قرمز که پالپ‌های سفید را احاطه می‌کنند و از بافت همبندی و سینوس‌های طحالی بزرگی تشکیل شده است عمدتا حاوی گلبول‌های قرمز خون و سلول‌های دفاعی به نام ماکروفاژ هستند.و کارکرد اصلی پالپ قرمز فیلترکردن خون از آنتی‌ژن‌ها، میکروب‌ها و گلبول‌های قرمز پیر و آسیب دیده است.

این دو بخش با یک ناحیه حاشیه‌ای از هم جدا می‌شوند. 76 تا 79 درصد طحال از پالپ قرمز تشکیل شده است.

سینوس‌های طحالی که به آنها سینوزوئید می‌گویند، عروق خونی گشادی هستند که نهایتا به وریدهای ترابکولار تخلیه می‌شوند. شکاف‌هایی که درمیان سلول‌‌های پوشاننده درون این سینوس‌ها وجود دارد امکان فیلتر کردن مکانیکی خونی را که به طحال وارد می‌شود، ایجاد می‌کند. سلول‌های غیرطبیعی یا پیرشده که از میان فضاهای باریک میان‌سلولی عبور می‌کند به دشت آسیب می‌بینند و نهایتا بوسیله سلول‌های ماکروفاژ درون پالپ قرمز بلعیده می‌‌شوند.علاوه بر گلبول‌های قرمز پیر، سینوزوئیدها همچنین ذراتی که ممکن است در جریان خون اشکال ایجاد کنند، مانند باقیمانده هسته سلول‌ها یا هموگلوبین‌های تغییرشکل یافته را نیز فیلتر می‌کنند.

ترابکول‌های طحال

 طحال را یک پوشش فیبری-الاستیکی می‌پوشاند، که در ناف طحال به در مسیر عروق خونی به داخل آن می‌رود، به شکل صفحاتی در می‌‌آید. از این صفحات و نیز از سطح داخلی پوشش فیبری- الاستیکی خارجی طحال، نوار فیبری کوچک متعدد که به آنها ترابکول‌های طحال می‌گویند، در همه جهات درون طحال را به واحدهای کوچکی تقسیم می‌کند که اساس کاری طحال را تشکیل می‌دهند.

سلول‌های درون پالپ قرمز

پالپ قرمز متشکل از شبکه‌ای از رشته‌های باریک تورمانند تشکیل شده است که در ادامه شبکه ترابکول‌های طحال قرار می‌گیرند. و بر روی این شبکه سلول‌های پهن شاخه شاخه‌ای قرار می‌‌گیرند. این شبکه توری با خون پر می‌شود.

درون پالپ قرمز این سلول‌ها را به چشم می‌خورند:

  • گلبول‌های سفید که به نسبت بیشتری از حدی که در خون دیده می‌شود.
  • سلول‌های مدور بزرگی که سلول‌های طحالی نامیده می‌شوند و توانایی حرکاتی مانند آمیب را دارند، و اغلب حاوی رنگدانه و گلبول‌های قرمز در درون‌شان هستند.
  • سلول‌های رتیکولوم که هریک حاوی هسته گرد یا بیضی هستند و مانند سلول‌های طحالی ممکن است حاوی رنگدانه‌ها درون خود باشند.
  • در طحال جوان ماکروفاژهایی دیده می‌شوند که هر کدام حاوی تعداد زیادی هسته یا یک هسته ترکیبی هستند.

 سایر کارکردهای طحال

 طحال به در تولید گلبول‌های قرمز هم نقش دارد. در حالیکه مغز استخوان محل اولیه تولید خون در بزرگسالان است، طحال تا پنج ماهگی دوران جنینی نقش مهمی در تولید خون دارد. پس از تولد، کارکرد تولید گلبول‌های سرخ در طحال متوقف می‌شود، به جز در موارد برخی از اختلالات خونی.

طحال یک اندام عمده لنفاوی است و کارکرد خود در تولید لمفوسیت‌ها حتی پس از تولد حفظ می‌کند.

برداشتن طحال

 برداشتن طحال با جراحی که به علت بیماری‌های یا آسیب‌دیدگی ممکن است انجام شود، باعث این تغییرات می‌شود:

  •  افزایش متوسط در میزان گلبول‌های سفید و پلاکت‌های در گردش.
  •  کاهش پاسخدهی به برخی از واکسن‌ها.
  •  افزایش حساسیت به عفونت‌های باکتریایی و تک‌سلولی‌ها، به خصوص افزایش خطر ابتلا به عفونت  ناشی از باکتری‌های که کپسول پلی‌ساکاریدی دارند، مانند پنوموکوک که عامل ذات ‌الریه است. 
منبع: همشهری آنلاین

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

میراث شفابخش پدر

همشهری دو - محمدرضا حیدری:
ایستادن بر قله افتخار کارآفرینی، هنری است که با تلاش و کوشش و تسلیم‌نشدن در برابر شکست به‌دست می‌آید.

جدیدترین ها

Image

زندگینامه: علینقی وزیری (۱۲۶۶-۱۳۵۸)

همشهری آنلاین:
استاد ‌علی‌نقی‌ وزیری‌‌‌ موسیقیدان‌ و پایه‌گذار موسیقی‌ جدید ایران در سال‌ ‌۱۲۶۶‌ به‌ دنیا آمد و از ‌۱۴‌سالگی‌ با موسیقی‌ آشنا شد.
Image

تشخیص بیماری‌ها از روی عرق انسان با حسگر پوشیدنی

همشهری آنلاین:
دانشمندان دانشگاه استنفورد یک نوع دستگاه پوشیدنی جدید که بر روی مچ دست بسته می‌شود را توسعه دادند که می‌تواند عرق انسان را برای تشخیص و نظارت بر بیماری‌هایی مانند دیابت و فیبروز کیستیک تجزیه و تحلیل کند.
Image

آلبوم موسیقی «سربلندان» در حوزه هنری رونمایی می‌شود

آلبوم موسیقی «سربلندان» از تولیدات حوزه هنری روز دوشنبه سوم مهرماه ساعت 17 با حضور فریدون شهبازیان، فاضل نظری، حمیدرضا نوربخش، علیرضا قزوه، سعید بیابانکی، وحید جلیلوند و عوامل تولید این اثر در سالن سوره رونمایی خواهد شد.
Image

واکنش مجلس به یاوه‌گویی‌های «ترامپ»/ نمایندگان به عدم معرفی وزیر علوم گلایه ...

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز خانه ملت نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران اعتراض کردند.
Image

طارمی: 4 ماه محرومیت که چیزی نیست

مهاجم تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اگر حریف‌مان الهلال است ما پرسپولیس هستیم و طوری آنها را می‌بریم که خوشحالی کردن را فراموش کنند.
Image

خرید اینترنتی محصولات اصل مکمل بدنسازی در داروخانه آنلاین مثبت سبز

خرید اینترنتی محصولات اصل مکمل بدنسازی در داروخانه آنلاین مثبت سبز:نحوه مصرف مکمل کراتین نحوه صحیح مصرف مکمل کراتین یکی از دغدغه های ورزشکاران تهیه مکمل های اصل و مرغوب است. همانطور که می دانید، کراتین یکی از مکمل های پر م

پربازدیدها در این موضوع

No image

مفاهیم: آرتریت روماتوئید چیست؟

همشهری آنلاین:
آرتریت روماتوئید ممکن است تنها چند هفته یا چند ماه طول بکشد، یا برای تمام عمر با فرد مبتلا بماند.
Image

مفاهیم: آبله مرغان چیست؟

همشهری آنلاین – زهره بانی:
آبله مرغان بیماری به شدت واگیردار است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده می‌شود، اما عموما علایم بیماری در بزرگسالان شدیدتر خود را نشان می‌دهد
No image

مفاهیم: وسواس چیست؟

مهتاب خسروشاهی:
یکی از مشخص‌ترین نشانه‌های وسواس، اضطراب و نگرانی همراه با تکرار یک حرف یا رفتار است.
Image

مفاهیم: اگزما چیست؟

همشهری آنلاین-زهره بانی: اگزما یا همان درماتیت در واقع یک نوع التهاب پوستی است که باعث ایجاد لکه‌های قرمز رنگ خشک روی پوست می‌شود این التهابات به شدت خارش دار بوده و انواع مختلف دارند
Image

افراط در مصرف منگنز خوراکی کشنده است

کارشناسان سلامت معتقدند مصرف زیاد منگنز خوراکی ممکن است موجب عفونت قلبی کشنده شود. 
Image

کشف ترکیب دارویی جدید برای غلبه بر مقاومت سرطان کبد به درمان

یک تیم تحقیقاتی در کره جنوبی روش جدیدی را برای بهبود درمان های دارویی سرطان کبد با استفاده از سیستم بیولوژی ارائه کرده است. 

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS