ضرب المثل مژدگانی كه گربه ما عابد شد

ضرب المثل مژدگانی كه گربه ما عابد شد


ریشه ضرب المثل ها,ضرب المثل های معروف ایرانی

داستان ضرب المثل مژدگانی كه گربه ما عابد شد

 

مورد استفاده:

در مورد افرادی به كار می‌رود كه تمام عمر خود را با فریبكاری گذرانده‌اند، اما سعی دارند تا خود را عابد نشان دهند.

 

در گوشه‌ای از یك جنگل بزرگ تعدادی حیوان در همسایگی هم به خوبی و خوشی زندگی می‌كردند. این حیوانات كه یك داركوب، یك كلاغ و چند حیوان دیگر بودند روی شاخه‌های یك درخت لانه درست كرده بودند. و همان جا با هم زندگی می‌كردند.

 

داركوب وقتی می‌خواست برای خودش لانه درست كند، چندین روز به طور دائم به درخت نوك زد تا توانست یك خانه خوب، بزرگ و جادار درست كند. داركوب مدت‌ها در آن لانه زندگی كرد تا اینكه یك روز به همسایه‌هایش گفت: چند سالی است دوست عزیزم كبك را ندیده‌ام می‌خواهم مدتی به دیدن او بروم و برگردم. دوستان و همسایگانش با آرزوی دیدار دوباره با او خداحافظی كردند و داركوب عازم سفر شد.

 

ماه‌ها از رفتن داركوب گذشت ولی هیچ خبری از او نشد، كم كم همسایه‌هایش به این نتیجه رسیدند كه یا برای او در طی این مدت اتفاقی افتاده و یا داركوب نگونبخت در دام صیادی گرفتار شده.

 

یك سال خانه‌ی داركوب خالی بود و هیچ خبری از داركوب نشد. بعد از مدت‌ها یك بچه خرگوش زخمی و ضعیف به آن منطقه از جنگل آمد. كلاغ، مرغ، سنجاب و بقیه‌ی حیوانات جنگل به او كمك كردند و حتی زخمش را بستند و غذا به او دادند تا بهبود پیدا كرد.

یك ماه طول كشید تا خرگوش خوب و سرحال شود. در این مدت میان حیوانات و پرندگان ساكن بر روی درخت با خرگوش تازه وارد صمیمیتی ایجاد شد تا اینكه وقتی خرگوش خواست از پیش آنها برود به او پیشنهاد كردند كه در كنار آنها بماند و در لانه‌ی داركوب كه یك سال است خالی افتاده زندگی كند. خرگوش با خوشحالی پذیرفت و در خانه داركوب ساكن شد.

مدت‌ها از حضور خرگوش در لانه‌ی جدیدش می‌گذشت كه یك روز اتفاق تازه‌ای افتاد. داركوب صحیح و سلامت به خانه‌اش برگشت و هنگامی كه دید خرگوش در لانه‌اش زندگی می‌كند شروع به دادوبیداد كرد و گفت: برای چی به خانه‌ی من آمدی؟ تو از كی اجازه گرفتی تا اینجا ساكن شوی؟

 

خرگوش كه بعد از مدت‌ها صاحب یك لانه خوب و گرم شده بود و دلش نمی‌خواست به این راحتی خانه‌اش را از دست بدهد گفت: تو دلیل و مدرك بیاور كه این لانه برای توست؟

داركوب گفت: تمام همسایه‌ها شاهد هستند كه من چندین روز زحمت كشیدم و دائم به درخت نوك زدم تا توانستم این لانه را در دل درخت بكنم. آنها حتماً شهادت می‌دهند.

 

داركوب تمام همسایه‌هایش را جمع كرد و گفت: می‌خواهم شما به این خرگوش بگویید لانه‌ی من را ترك كند. شما شاهد هستید كه من این لانه را ساختم. حیوانات همسایه می‌دانستند حرف داركوب درست است ولی آنها خودشان بودند كه از خرگوش خواسته بودند برود و در لانه‌ی داركوب ساكن شود. از طرفی همسایه‌ها خرگوش را دوست داشتند و نمی‌خواستند ناراحتش كنند. همینطور كه داركوب منتظر شهادت همسایه‌ها بود، كلاغ گفت: من تازگی‌ها شنیده‌ام كمی پایین‌تر از اینجا نزدیك بركه گربه‌ای زندگی می‌كند كه خیلی در قضاوت عادل است.

 

من شنیده‌ام او از عادت گوشت خواری خود دست برداشته و فقط به ذكر و عبادت خدا می‌پردازد. بهتر است نزد او بروید تا او بین شما عادلانه قضاوت كند.

خرگوش و داركوب كه هیچ راه چاره‌ای جز این به ذهنشان نمی‌رسید به دیدن گربه‌ی عابد رفتند. و تمام ماجرا را برای او تعریف كردند و درنهایت داركوب به گربه گفت: حالا ما از شما می‌خواهیم با عدالت میان ما قضاوت كنید.

گربه ابتدا شروع كرد به چرب زبانی و اطمینان دادن به آنها برای اینكه او گربه درستكار و راستگویی است گربه خیلی خوب توانست اطمینان آنها را جلب كند بعد به آنها گفت: شما چند لحظه‌ای اینجا بنشینید تا من چند لحظه بیرون بروم و كاری انجام دهم و مجدداً پیش شما بازگردم.

 

با رفتن گربه، داركوب و خرگوش كه خیلی خوشحال بودند منتظر نتیجه‌ی قضاوت گربه نشستند كه ناگهان گربه از پشت به آنها حمله كرد و سر آنها را كند و قبل از آنكه بتوانند حركتی كنند آنها را خورد.

منبع : rasekhoon.net

منبع: بیتوته

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

روسیه اخراج دو دیپلمات آمریکایی از مسکو را تأیید کرد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد دو دیپلمات آمریکایی را ماه ژوئن از مسکو اخراج کرده است.

پر بازدیدترین ها

جدیدترین ها

Image

اردوغان: مشغول بررسی اقدام مشترک با ایران علیه شبه‌نظامیان کُرد هستیم

رئیس جمهور ترکیه از مذاکرات با ایران برای اقدام مشترک علیه شبه‌نظامیان کُرد خبر داد.
Image

حمله موشکی و توپخانه‌ای یمن به ۳ منطقه در جنوب عربستان

یگان موشکی و توپخانه‌ای ارتش یمن و انصارالله شب گذشته به مواضع ارتش سعودی در «نجران، عسیر و جازان» واقع در جنوب عربستان حمله کرد.
Image

مراقبت از بیماران مبتلا به ایدز از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان بهزیستی است

مدیر پروژه صندوق جهانی پیشگیری از ایدز سازمان بهزیستی گفت: درمان و مراقبت از بیماران مبتلا به ایدز در کشور از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان بهزیستی است.
Image

پنتاگون درصدد تاسیس پایگاه نظامی در تاجیکستان

سفر مقامات نظامی آمریکا به آسیای مرکزی به خصوص تاجیکستان این موضوع را نشان می‌دهد که واشنگتن درصدد است تا به بهانه‌های مختلف حضور نظامی خود را در این کشور افزایش دهد.
Image

«ماه درجنگل» در گروه آزاد اکران می‌شود

سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت: فیلم سینمایی «ماه درجنگل» از روز چهارشنبه ۱ مردادماه اکران می‌شود.
Image

دله‌آلی: با اضافه شدن سانچس بهتر می‌شویم!

مهاجم تاتنهام پس از اولین خرید باشگاه اظهار امیدواری کرد و اظهار داشت: ترکیب فعلی، قدرت کافی را دارد ولی خرید این بازیکن یک قدم مثبت و رو به جلو است.
Image

سیطره ارتش سوریه بر شهرک الطیبه در شرق حمص

ارتش سوریه و همپیمانانش موفق شدند شهرک الطیبه در استان حمص را از داعش پس بگیرند.
Image

دایی: همه چیز سایپا درست باشد که از حالا قهرمان می‌شویم/این وضعیت را به خاط ...

سرمربی تیم فوتبال سایپا گفت:مطمئنا اگر همه چیز ما درست باشد که از هم اکنون قهرمان می‌شویم و در هر بازی باید 4-5 گل بزنیم.
Image

بانک جهانى کمک مالی به افغانستان را افزایش می‌دهد

معاون آسیای جنوبی بانک جهانی در دیدار با رییس اجراییه دولت وحدت ملی افغانستان از افزایش کمک‎های این نهاد برای این کشور خبر داد.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS