دروغ هایی که پدر و مادرها می گویند

همیشه به بچه ها یاد میدید که دروغ نگن اما خودتون متوجه نیستید که دائما این دروغ ها رو به بچه هاتون میگید و باعث میشید اون ها فکر کنن دروغ گفتن کار اشتباهی نیست چون مامان و بابا هم این کار رو میکنن.
دروغ هایی که پدر و مادرها می گویند
وب‌سایت بدونیم - مریم اسدی: تمام پدر و مادرها هر روز به بچه هاشون دروغ میگن اما متوجهش نیستن. همیشه به بچه ها یاد میدید که دروغ نگن اما خودتون متوجه نیستید که دائما این دروغ ها رو به بچه هاتون میگید و باعث میشید اون ها فکر کنن دروغ گفتن کار اشتباهی نیست چون مامان و بابا هم این کار رو میکنن.

گاهی اوقات از روی دوست داشتن و برای محافظت از بچه هامون دروغ میگیم. اما این رو بدونیم که دروغ گفتن هیچ مزیتی برای بچه هامون نداره و فقط و فقط اون ها رو تبدیل به یک آدم دروغگو میکنه. و مطئمنا هیچکدوم از ما چنین چیزی رو نمیخواد. پس دروغ گفتن رو متوقف کنیم و هم با خودمون و هم با فرزندانمون صادق باشیم.
 
 دروغ هایی که پدر و مادرها می گویند

برخی از دروغ هایی که دائما به بچه هامون میگیم

هرگز اجازه نمیدم اتفاق بدی برات بیفته

شاید نیت شما این باشه اما ممکنه امکان پذیر نباشه. شما نمیتونید ۱۰۰ درصد بچه هاتون رو حفظ کنید. پس سعی کنید حقیقت رو بهش بگید و اون ها رو از واقعیات آگاه کنید. مثلا: همیشه سعی میکنم ازت مراقبت کنم اما این بیرون آدم هایی هستن که ممکنه خطرناک باشن به خاطر همین میخوام از من جدا نشی.
 
من اینجا هستم که مراقبت باشم اما اگه از من دور بشی دیگه من کنارت نیستم و ممکنه به خطر بیفتی. شاید این جمله ها کمی کودک رو به ترس بندازه اما مهم اینه که واقعیته. پس در جملاتی که به کار می برید دقت کنید. به علاوه به او بفهمونید که بچه دزدی خیلی کمیابه و باز هم باید مراقب بود. همین باعث میشه کودک نسبت به غریبه ها کمی محتاط باشه.
 
 پارک بسته ست

میدونید که پارک بازه اما وقت رفتن به اونجا رو ندارید. به جای دروغ گفتن صادق باشید: مامان نمیتونه تو رو امروز ببره پارک چون باید بریم خرید و کارهای زیادی برای امروز هست. شاید کمی سر و صدا کنن و شاکی بشن اما این واقعیت زندگی رو میفهمن که همه چیز رو هر وقت که دلشون خواست داشته باشن. مهم تر از همه این که پیش اون ها دروغگو نمیشید چون بالاخره روزی متوجه میشه که پارک هیچوقت بسته نمیشه.

بهت قول میدم که هیچ دردی نداره

دکتر رفتید و قراره آمپول به کودکتون زده بشه. کودک سر و صدا و گریه میکنه و شما برای این که متقاعد بشه بهش این دروغ رو میگید اما اون میدونه که دروغ میگید چون دفعه قبل هم همین جمله رو بهش گفته بودید. بهش واقعیت رو بگید: کمی درد داره اما خیلی زود آروم میشه. بهش توضیح بدید که برای سلامتیش باید این امپول رو بزنه.

تو بهترین هنرمندی و بهترین نقاشی ها رو میکشی

از بچه الکی تعریف و تمجید نکنید. بچه ها خیلی باهوش هستن و از روی لحن و زبان بدن شما تشخیص میدن که آیا این تعریف ها واقعی هستن یا نه. پس چیزهایی که واقعا درباره او باور دارید تعریف کنید.

وقت خوابه

وقت خواب بچه ساعت هشت اما سر ساعت هفت خاموشی می زنید و میگید وقت خوابه. راه حل ساده: وقتش شده که برای خواب آماده بشیم. شاید از نظر شما این یک دروغ مصلحتی باشه اما دروغ پشت دروغ بین شما و بچه بی اعتمادی بوجود میاره.

نمیدونم اون نقاشی که روی یخچال زده بودی چی شده

در واقع میدونید که چه اتفاقی براش افتاده چون اون رو دور انداختید. نمی تونید همه نقاشی هاش رو نگه دارید چون به اندازه کافی توی خونه جا ندارید. به جای دروغ این رو بهش توضیح بدید. کشوها و کمدها رو بهش نشون بدید تا متوجه این موضوع بشه و خودش نقاشی های قدیمی رو دور بریزه.
 
 دروغ هایی که پدر و مادرها می گویند

یک دقیقه دیگه اونجام

بله نیت شما خوبه اما واقعیت اینه که تصمیم دارید کارهاتون رو انجام بدید بعد به کمک کودک برید. هیچوقت این دروغ رو به کودکتون نگید چون دیرتر می رسید و هر چه بیشتر طول بکشه دروغگوتر میشید.خیلی ساده به جای دروغ گفتن واقعیت رو بهش بگید.

از این خونه بدون تو میرم

به جای این که بچه رو بترسونید برای به حرکت واداشتن بچه اون رو از عواقب کارش آگاه کنید. به عنوان مثال: اگه آماده نباشی و تا پنج دقیقه دیگه کفش هات رو نپوشی از برنامه تلویزیونی مورد علاقه ت عقب میمونی. بچه شما به خاطر ترس به حرف های شما گوش نمیدن بلکه به خاطر حرف های راستی که به زبون میارید این کار رو انجام میدن.
 
پول کافی نداریم

به جای دروغ به بچه توضیح بدید که به عنوان مثال چون میخوایم مسافرت بریم نمیتونیم برای سینما پول خرج کنیم. به اون ها بفهمونید که گاهی اوقات برای رسیدن به یک سرگرمی خاص باید بعضی چیزها رو فدا کرد. با این کار نه تنها درس زندگی به او دادید بلکه دروغگو هم نشدید.

به جای دروغ، دانستن حقیقت راه بهتری برای رشد و تربیت کودکان است

هر وقت به فروشگاه میرید و بچه ازتون اسباب بازی یا خوراکی میخواد بهش میگید دفعه بعد برات میخرم. اما دفعه بعد دروغ مشخص میشه و با غر زدن های بچه مواجه میشید. قبل از رفتن به فروشگاه با کودک صحبتی داشته باشید و بهش توضیح بدید که این غر زدن ها جریمه داره. مثلا امروز نمیتونه تلویزیون نگاه کنه.

با دروغ ها اعتماد رو از بین می برید و کودک به سختی میتونه به پدر یا مادرش اعتماد کنه. اگه کودک در مسائل کوچیک نتونه بهتون اعتماد کنه چجوری میتونه در مسائل مهم تر و بزرگتر مثل مصرف مواد مخدر یا مسائل جنسی به شما اعتماد کنه؟ همه پدر و مادرها میخوان که این اعتماد رو داشته باشن اما ناخواسته با دروغ های کوچکی که میگن و متوجه اون ها نیستن این اعتماد رو کم رنگ میکنن.
منبع: برترین ها

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

ثروتمند ترین زن دنیا درگذشت

لیلیان بتانکور، وارث شرکت تولید لوازم آرایشی لورئال در سن ۹۴ سالگی درگذشت. او که دارایی‌هایش ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده، ثروتمندترین زن جهان بود.

پر بازدیدترین ها

Image

واکنش به ضرب و شتم کارگران آذرابی

عضو شورای مرکزی بسیج علامه گفت: اعتراض کارگرانی که چندین ماه هست حقوق خود را دریافت نکرده اند خیانت نیست، بلکه سکوت ما و ناکارآمدی مسولین در برابر جنایات وظلم سرمایه‌داران خیانت است.

جدیدترین ها

Image

مقایسه ادراک از خود و روابط مدرسه‌ای در دانش‌آموزان دارای نارسایی‌های ویژه ...

هدف از این مطالعه، مقایسه ادراک از خود و روابط مدرسه ­ای در دانش‌آموزان دارای نارسایی‌های ویژه در یادگیری و دانش‌آموزان عادی بود.
No image

بررسی قاعده قابل تعزیر بودن هر عمل حرام در فقه امامیه و حنفی

قاعده قابل تعزیر بودن هر عمل حرام که یکی از قواعد اصطیادی در فقه امامیه و حنفی و حاکم بر تعزیرات است، مبنای مشروعیت بسیاری از قوانین جزایی و همچنین اسلامی بودن آن ها را تشکیل می‌دهد.
Image

منشأ وجودی شرّ در فلسفۀ افلاطون

این مقاله بر آن بوده که ضمن سعی در پژوهش و تلاش برای فهم نظر افلاطون در باب شرّ، معنای عدمی ‌بودن شرّ از نظر او را بکاود.
Image

سنجش نگرش دانشجویان نسبت به ازدواج و عوامل مؤثر در آن

پژوهش حاضر با هدف بررسی نگرش دختران نسبت به ازدواج و عوامل مؤثر در آن در دانشجویان دختر دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده است.
Image

تحلیل رابطة بین جامعه‌پذیری سازمانی، رفتار رهبری، هویت سازمانی و فرهنگ سازم ...

این پژوهش با هدف بررسی رابطة بین جامعه‌پذیری سازمانی، رفتار رهبری، هویت سازمانی و فرهنگ سازمانی با رفتار شهروندی سازمانی به مرحله اجرا درآمد.
Image

زن در اندیشه اسلامی

نقش زن در اندیشه اسلامی، براساس هدف خلقت، یعنی عبودیت تفسیر می‌شود و با تعریف وظیفه‌مداری زن مبتنی بر ایمان به توحید و عاطفه‌محوری وی؛ جایگاه ویژه‌ای برای زنان ترسیم می‌شود.
Image

پیش‌فرض‌های هستی‌شناختی علوم طبیعی نوین

رویکرد پوزیتیویستی در علوم طبیعی جدید که روش این علوم را به تجربه منحصر می‌دانست، هرچند در ابتدا مورد استقبال قرار گرفت اما در نیمة دوم قرن بیستم به چالش کشیده شد.
Image

تأثیر ماهواره در بی ثباتی ازدواج؛ نقش واسطه ای دینداری و نگرش مثبت نسبت به ...

هدف پژوهش حاضر مشخص کردن تأثیر استفاده از ماهواره در بی ثباتی ازدواج، با آزمون نقش واسطه ای دینداری و نگرش مثبت به رابطه با جنس مخالف است.
Image

رابطه اسنادهای علَی با اضطراب امتحان: نقش میانجی اهداف پیشرفت

هدف پژوهش حاضر، ارائه مدلی برای اضطراب امتحان براساس متغیرهای سبک اسناد و اهداف پیشرفت می‌باشد.

پربازدیدها در این موضوع

Image

راست و دروغ درباره اوتیسم و افزایش آن

بعضی از کودکان گویا در دنیایی دیگر زندگی می کنند. چیزهایی که ما می بینیم را نمی بینند و در عوض دنیا از دریچه نگاه شان کاملا متفاوت است.
Image

گياهان تاثیر گذار بر شیر مادر

همچنین، بعضی از خواص یا مزه گیاهان به شیر منتقل می‌شود و می‌تواند بر روی كودك تاثیرات مثبت یا منفی بگذارد. مثلا بعضی از گیاهان باعث نفخ می‌شوند و این اثر به شیر منتقل شده و می‌تواند در كودك ایجاد نفخ و ناراحتی (دل درد) كند.
Image

دروغ هایی که پدر و مادرها می گویند

همیشه به بچه ها یاد میدید که دروغ نگن اما خودتون متوجه نیستید که دائما این دروغ ها رو به بچه هاتون میگید و باعث میشید اون ها فکر کنن دروغ گفتن کار اشتباهی نیست چون مامان و بابا هم این کار رو میکنن.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS