سالن‌هایی که برای تئاتر مخاطب می‌آورند

فهیمه پناه‌آذر:
در ۲ سال اخیر رشد تاسیس و راه‌اندازی تماشاخانه‌های خصوصی به افزایش مخاطبان تئاتر انجامیده است؛ اتفاقی که به زعم مدیران تئاتری توانسته تا حدودی شعار تئاتر برای همه را عملیاتی و یک آشتی امیدوارکننده در حوزه هنرهای نمایشی ایران ایجاد کند.
سالن‌هایی که برای تئاتر مخاطب می‌آورند

مهدي شفيعي، مديركل هنرهاي نمايشي با اشاره به اينكه مهم‌ترين هدف از توليد و اجراي تئاتر رسيدن به تأثير اجتماعي مورد نظر است. به همشهري مي‌گويد: سال گذشته اتفاق‌هايي خوب در حوزه توليد و اجرا افتاد و در كنار افزايش توليد، افزايش تماشاخانه‌هاي خصوصي نقطه عطفي بود كه توانست در افزايش مخاطبان نقشي مهم ايفا كند. علاوه بر 23تماشاخانه خصوصي، پرديس تئاتر تهران با 6سالن گشايش يافت كه يك اتفاق خوب ديگر در حوزه نمايش بود. هر اندازه تالارهاي نمايشي بيشتر شود، تعداد مخاطبان افزايش مي‌يابد و فرصت توليد و اجراي نمايش براي گروه‌ها بيشتر مي‌شود.

وي افزايش پلاتوهاي اجرا در شهرستان‌ها را يكي ديگر از عوامل توليد تئاتر در خارج از پايتخت مي‌داند و معتقد است اين امر باعث شده توليد تئاتر با خلاقيت همراه شود. شفيعي با اظهار اميدواري نسبت به آينده تئاتر در سال 96مي‌گويد: اميدوارم امسال تغيير نگاه در تئاتر ادامه يابد. هر چند تئاتر سال گذشته توانست در گيشه موفق باشد و وارد چرخه اقتصاد شود اما همچنان چتر حمايتي دولت بايد بر سر آن باشد. براي ما حضور و افزايش مخاطب بسيار مهم است؛ از آن جهت كه بتوانيم گستره مخاطب را حفظ كنيم و هر قشري از جامعه امكان تماشاي نمايش را داشته باشند.

  • اتفاق‌هاي خوب در شهرستان‌ها

ارمغان بهداروند، رئيس انجمن هنرهاي نمايشي يكي از اتفاق‌هاي قابل تامل تئاتر سال گذشته را انتخابات شعب انجمن‌هاي نمايشي استان‌ها و ثبت گروه‌هاي نمايشي در 26استان مي‌داند و مي‌گويد: با توجه به ابلاغ ويژه اداره كل هنرهاي نمايشي، علاوه بر ثبت گروه‌هاي نمايشي، انتخابات اعضاي هيأت مديره هم انجام و باعث ايجاد رونق در گروه‌هاي تئاتري شد. از ديگر اتفاق‌هاي مهم كه البته قضاوت آن بر عهده مخاطبان تئاتر خواهد بود، بحث توسعه سالن‌هاي خصوصي است كه هم‌اكنون در قالب يك صنف رسمي فعاليت مي‌كنند و همين باعث تنوع در توليد آثار نمايشي و افزايش صندلي‌هاي تئاتر شده است.

بهداروند همچنين با تأكيد بر رويه موفق انتخابات شعب انجمن‌هاي نمايشي در سال 96توضيح مي‌دهد: تلاش بر اين است كه امسال در 33 استان انتخابات برگزار شود. در حقيقت، تلاش تئاتر استان و شهرستان‌ها براي توليد و اجراي نمايش‌ها خواهد بود. برگزاري رويدادهايي چون فجر استاني، جشنواره تئاتر خياباني مريوان و لاهيجان، تئاتر كودك همدان و... را هم داريم كه نشان مي‌دهد استان‌ها امسال در برگزاري رويدادهاي بزرگ تئاتر سهيم هستند و ما هم تلاش مي‌كنيم براي بهبود امكانات تئاتر برنامه‌ريزي كنيم.

  • انديشه دربرابرصنعت

شهرام كرمي كه مديريت پرديس تئاتر تهران را بر عهده دارد، فعاليت تماشاخانه‌هاي خصوصي را از اتفاق‌هاي خوب سال گذشته مي‌خواند و به همشهري مي‌گويد: تئاتر انديشه‌محور است و نبايد نگاه صنعتي بر آن حاكم باشد. افزايش مخاطب جدي تئاتر خيلي خوب است اما بايد مخاطبان با تئاتر انديشه‌محور ارتباط برقرار كنند. زمينه تاسيس چند سالن ديگر در سال گذشته كليد خورد و خوشبختانه كم‌كاري‌هاي سه دهه گذشته به‌تدريج مرتفع مي‌شود. تئاتر رونق گرفته و براي همه از شعار به عمل رسيده است. ميان مخاطبان و سالن‌هاي تئاتر هم آشتي ايجاد شده و تنها نكته مهم اين است كه مديران فرهنگي و هنري بايد از بخش خصوصي بيشتر حمايت كنند.

منبع: همشهری آنلاین

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

روسیه اخراج دو دیپلمات آمریکایی از مسکو را تأیید کرد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد دو دیپلمات آمریکایی را ماه ژوئن از مسکو اخراج کرده است.

پر بازدیدترین ها

جدیدترین ها

Image

حمله زاغ‌ها به شهر / تصاویر

هوای گرم باعث شده است تا زاغ‌ها در استرالیا به شهر حمله‌ور شوند.
Image

۳ مرداد؛ خبر اول روزنامه‌های ورزشی صبح ایران

همشهری‌آنلاین:
تیتر یک روزنامه‌های ورزشی صبح ایران به شکست تیم امید دربرابر عمان، صحبت‌های سید جلال حسینی، نظر مسلمان درباره وضعیت طارمی، کی‌روش و ایفمارک، وضعیت استقلال تهران و برخی موضوع‌های دیگر اختصاص دارد :
Image

۲ جنایت برای سرقت از گاوداری

۳ جوان با همدستی یکدیگر نقشه سرقت از یک گاوداری را طراحی کردند اما در جریان اجرای نقشه‌شان مجبور شدند صاحب گاوداری و کارگرش را به قتل برسانند.
Image

۳ مرداد؛ مهم‌ترین خبر روزنامه‌های صبح ایران

همشهری‌آنلاین:
تیتر یک روزنامه‌های صبح ایران اختصاص دارد به موضوع هایی مانند صحبت‌های رئیس جمهور در دیدار با فرماندهان عالی‌رتبه سپاه، صحبت‌های وزیر بهداشت در آیین رونمایی از ۲۰۰ موتورلانس درباره آمار حادثه‌های مغزی در تهران، نامه ۷۱ اقتصاددان به رئیس جمهور درخصوص تیم اقتصادی دولت بعدی، وام ازدواج و تنش آبی و بحران مهاجرت:
Image

تورم مقررات، پاشنه آشیل کسب و کار در ایران

مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران با انتشار بروشوری با عنوان «اقتصاد به زبان ساده» از تورم مقررات به‌عنوان پاشنه آشیل کسب و کار در ایران یاد کرده و با تأکید بر ضرورت هرچه سریع‌تر مقررات‌زدایی در اقتصاد کشور، هشدار داده که وجود مقررات زائد به مانع جدی بر سر سهولت کسب و کار فعالان اقتصادی تبدیل شده است.
Image

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی انگلیس را کاهش داد

همشهری آنلاین:
صندوق بین‌المللی پول (IMF) در تازه‌ترین گزارش خود به دنبال آنچه که 'فعالیت کمتر از انتظار' در سه ماه اول امسال‌ خواند، پیش‌بینی خود را درباره رشد اقتصادی انگلیس در سال ۲۰۱۷ کاهش داد.

پربازدیدها در این موضوع

Image

گزارشی از خاکسپاری مرحومه ‌آقارضی

همشهری‌آنلاین-فریده رضایی:
سیمین آقارضی، نوازنده نامدار قانون؛ دوشنبه21 دی درگذشت و چهارشنبه 23 دی ‌در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد
Image

گفتگوی جنجالی با امیر تتلو

كسانی كه با امیرحسین مقصودلو رفاقت می‌كنند این فرصت را دارند تا یك «رفیق» پایه داشته باشند. تكه‌پاره‌ای از این انرژی مثبت و خوب نصیب كسانی می‌شود كه با «تتلو» گپ بزنند و توی اتمسفر او قرار بگیرند. «تتلو» یك پسر خودمانی و خونگرم است.
Image

گلایه‌های تازه پولاد کیمیایی/ جیرانی نقش من را عوض کرده است/ به «قاتل اهلی» تحمیل نشدم

پولاد کیمیایی از تفاوت نقش‌هایش در سه فیلمی که در جشنواره دارد گفت و از تغییراتی که فریدون جیرانی در فیلمنامه «خفه‌گی» داده است گلایه کرد.
Image

چهارگاه مرکب منتشر می‌شود

همشهری‌آنلاین:
امیر شریفی گفت: این روزها نوازندگان به دنبال قطعه نوازی و خوانندگان در پی تصنیف خوانی هستند،‌ از این رو «چهارگاه مرکب» در پی یک خلا موسیقایی منتشر خواهد شد.
Image

با بابک بیات در بن‌بست‌های کودکی

همشهری بین‌الملل- آرش نصیری:
وقتی رسیدم یکی از دوستان قدیمش آنجا بود. سلام و علیک و احوالپرسی خیلی زود تمام شد.
Image

همایون شجریان از وضعیت جسمانی پدرش گفت

'همایون شجریان' خوانندهٔ موسیقی سنتی ایران معتقد است زیر سایه محمدرضا شجریان بودن برای او همیشه سرشار از لطف و نعمت بوده و حال پدرش نیز از سه چهار ماه پیش بهتر است.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS