اعتکاف یک تظاهرات معنوی است/کِی جامعه به فوران عبادت احتیاج دارد؟

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است در شهری که تظاهرات بی‌دینی در آن بالاخره به چشم می‌خورد. ریشۀ بی‌نمازی با اعتکاف کَنده می‌شود. ستاد اقامۀ نماز باید اعتکاف راه می‌انداخت.
اعتکاف یک تظاهرات معنوی است/کِی جامعه به فوران عبادت احتیاج دارد؟

به گزارش خبرگزاری مهر، مطلب زیر  متن سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع اعتکاف است. فایل صوتی این سخنرانی هم به آن ضمیمه شده است.

کِی انسان به یک عبادت فراوان احتیاج دارد؟ کِی جامعه به فوران عبادت احتیاج دارد؟ این فقط جان‌های تشنۀ شما نیست که محتاج اعتکاف است، جامعه نیز تشنۀ عبادت شما در اعتکاف هست.

شما پیشِ اراذل و اوباش عالم هم بتوانید زیبایی‌ اشتیاق کسی را به عبادت نشان بدهید لذت می‌برد. عاشقانه عبادت کردن خودش یک عالمی دارد. این عالم را ببینیم. انسان وقتی عشق به عبادت را در کسانی که عاشق عبادت هستند، گردن‌بندی از عبادت در گردن خودشان آویختند می‌بیند هوس می‌کند. ببینید این را.

گفتگوی با پروردگار لذت‌بخش‌ترین لذتی است که در عالم است. آقای بهجت یک سخن مگویی را اشاره کرده است، بنده هم همان در حد همان سخن آقای بهجت می‌گویم، شما هم مطمئن هستم نمی‌توانید به کسی بگویید. می‌فرماید وقتی پیامبر اکرم فرمود من از دنیای شما به سه چیز علاقمند هستند، به زن و عطر و نماز، معلوم می‌شود در نماز از آن دو نوع لذت هم جاری است.

ما اصلاً طعم نماز را نچشیدیم. اراذل و اوباش عالم وقتی که می‌ایستند سر نماز، پس از عمری گنه‌کاری و آلوده‌دامنی، الله‌اکبر می‌گویند، نمی‌دانی خدا چی کار می‌کند برای این بندۀ خودش! می‌فرماید من مانند کسی هستم آن لحظه که گمشدۀ خودش را پیدا کرده! کدام گمشده؟ مسافر تنهایی که تنها آذوقه‌اش را در بیابان شبِ تاریک گم کرده، یک‌دفعه‌ای پیدا کند چقدر خوشحال می‌شود؟! گنه‌کار می‌ایستد می‌گوید الله اکبر، من اینقدر خوشحال می‌شوم، خدا خودش را تشبیه می‌کند!

داشت گنه‌کار را می‌بُرد برای مجازات کردن، خداوند فرمود: موسی من به او التماس دعا بگو برایت دعا کند. گفت من دارم حدش می‌زنم، این گنه‌کار است، به جرم و جنایت دارم...، فرمود عیبی ندارد الآن توبه‌کن است، من توبه‌کن را کلّا دوست دارم، من به محبتی که دارم به توبه‌کن، نگاه کن به او التماس دعا بگو.

جامعه چرا به فوران عبادت نیاز دارد؟ کِی به فوران عبادت نیاز دارد؟ یک‌وقت جامعه اینقدر آدم‌های خوبی تویش هستند نیاز دارد به این فوران عبادت. یک‌وقت جامعه وضعش خراب است! جامعه وضعش بد است! برای اینکه جامعه از وضع بد نجات پیدا بکند ما چه باید بکنیم؟ گروهی باید در اوج عبادت کنند خدا را، تظاهرات عبادت راه بیندازند! تجمع عبادت راه بیندازند که اعتکاف مصداق عالی‌اش است!

ماهواره‌ها دارد خانه‌ها را فاسد می‌کند، اعتکاف‌ها را رونق بدهید. هرزگی و بی‌دینی بعضاً دارد بیچاره می‌کند! خب ما از این‌طرف حلال دنیا را هم بر خودمان ممنوع می‌کنیم. بی‌حجابی در جامعه، هرزگی فراوان‌تر شده است. خب راه‌حلش چیست؟ راه‌حل اصلی‌اش این است، بقیه همه راه‌حل فرعی است، هر چی می‌خواهد باشد! تعلیم و تربیت هر چه هست! هر چه هست! موعظه و امر و به معروف و نهی از منکر و تبلیغ و تبلیغات دینی و هر چه هست، فرع این ماجرا است. هرزگی زیاد شده؟ یک گروهی هستند تصمیم بگیرند که بندگی بیشتر کنند؟!

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است در شهری که تظاهرات بی‌دینی در آن بالاخره به چشم می‌خورد. چرا مقام معظم رهبری اینقدر بر این اعتکاف تأکید می‌ورزند؟ ایشان می‌فهمد که این راهبرد چقدر راهبرد کلیدی و اساسی است! چقدر استراتژیک است مسئلۀ اعتکاف. چرا؟ چون بهترین راه برای جلوگیری از کج‌روی‌ها و کج‌اندیشی‌ها این است که گروهی از خوبان در خوب بودن جلو بروند، بروند تا آخر راه! تا آنجایی که امکان دارد.

ریشۀ بی‌نمازی با اعتکاف کَنده می‌شود. ستاد اقامۀ نماز باید اعتکاف راه می‌انداخت. این برخورد ایجابی! این برخورد اثباتی! راه‌حل اصلی است. آقا جامعه بی‌دین شدند ما دین‌دارتر می‌شویم!

اعتکاف چیزی از جنس کربلا است، بله! چون یک تظاهرات معنوی است. یک از خودگذشتگی وسط میدان است! یک به خدا پیوستن، وسط شهر است! اباعبدالله الحسین یک به خدا پیوستنیِ در وسط میدان به نمایش گذاشت! موجب بقای دین شد! وقتی همه دین را فراموش می‌کنند تو در اوج در یاد خدا باش! وقتی همه دنیاپرستی می‌کنند تو در اوج خداپرستی کن! وقتی همه بی‌دینی را به نمایش می‌گذارند تو دینداری خودت را به نمایش بگذار در اوج! این راه اصلاح جامعه است!

به خدا ظلم است در یک همچین شهر خوبی که خدا فراموش می‌شود و اگر تو یادآوری کنی به یاد می‌آورند! جزء گروهی که خدا را به یاد شهر می‌آورند نباشی! اصلاً نیت کن، نذر کن بگو من همیشه باید اعتکاف بروم، نیاز شخصی چیست؟ من می‌خواهم خدا را به یاد مردم شهرم بیاورم. مردم شهر ما مردم خوبی هستند، نیاز به گروهی معتکف دارند که خدا را یادآوری کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

No image

مفاهیم: آرتریت روماتوئید چیست؟

همشهری آنلاین:
آرتریت روماتوئید ممکن است تنها چند هفته یا چند ماه طول بکشد، یا برای تمام عمر با فرد مبتلا بماند.

پر بازدیدترین ها

Image

روسیه اخراج دو دیپلمات آمریکایی از مسکو را تأیید کرد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد دو دیپلمات آمریکایی را ماه ژوئن از مسکو اخراج کرده است.

جدیدترین ها

Image

نیروهای ایرانی بیخ گوش اسرائیل و اردن

«رئیس آژانس اطلاعات اسرائیل اوایل هفته جاری با حضور در جلسه ای در کابینه اسرائیل در رابطه با گسترش نفوذ ایران از طریق نمایندگانش در سوریه، لبنان، عراق و یمن هشدار داد...»
Image

رئال مادرید قاطعانه قهرمان سوپرجام شد

رئال مادرید در دیدار برگشت سوپرجام اسپانیا باز هم بارسلونا را شکست داد و قهرمان شد.
Image

واکنش زیدان به حرکت جنجالی راموس مقابل مسی

سرمربی فرانسوی تیم فوتبال رئال مادرید اسپانیا پس از پیروزی 5 بر یک تیمش برابر بارسلونا گفت: ما در نیمه نخست رویایی بازی کردیم.
Image

در هنگام عبور از دست‌انداز، پدال ترمز را نگه ندارید

به‌طور طبیعی راننده‌ها در زمان مواجهه با دست‌اندازهای خیابان و به‌ویژه سرعت‌گیرها اقدام به ترمز گرفتن و کم کردن سرعت می‌کنند. این مسأله از یک‌سو به دلیل ایمنی در زمان تردد دیگران لازم است و از سوی دیگر برای سلامتی خودرو به‌ویژه برای حفظ سیستم تعلیق و شاسی از ضربات لازم است.
Image

وعده به منشا: طارمی لژیونر می شود!

مهدی طارمی سوژه یک شایعه جدید شده است.
Image

جنایت تازه آمریکا در سوریه

جنگنده های آمریکا مناطق مسکونی شهر رقه را به بهانه مبارزه با داعش هدف حملات پیاپی خود قرار دادند.
Image

از کوتاهی مجریان قانون تا وقوع بسیاری از سرقت‌های کوچک توسط کودکان حاشیه‌نش ...

به گفته کارشناسان و صاحب نظران طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی و حاشیه نشینی چهار معضل اساسی کشور در وقوع جرائم هستند اما حاشیه نشینی می‌تواند بسترساز سایر جرائم باشد و وجود 11 میلیون حاشیه نشین حکایت از حاد بودن این معضل دارد.

پربازدیدها در این موضوع

Image

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است/کِی جامعه به فوران عبادت احتیاج دارد؟

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است در شهری که تظاهرات بی‌دینی در آن بالاخره به چشم می‌خورد. ریشۀ بی‌نمازی با اعتکاف کَنده می‌شود. ستاد اقامۀ نماز باید اعتکاف راه می‌انداخت.
Image

نوزدهمین دوره آموزش «تبلیغ و مدیریت مسجد» برگزار می‌شود

نوزدهمین دوره آموزشی تبلیغ و مدیریت مسجد، از سوی موسسه مسجد، برگزار می‌شود.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS