اعتکاف یک تظاهرات معنوی است/کِی جامعه به فوران عبادت احتیاج دارد؟

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است در شهری که تظاهرات بی‌دینی در آن بالاخره به چشم می‌خورد. ریشۀ بی‌نمازی با اعتکاف کَنده می‌شود. ستاد اقامۀ نماز باید اعتکاف راه می‌انداخت.
اعتکاف یک تظاهرات معنوی است/کِی جامعه به فوران عبادت احتیاج دارد؟

به گزارش خبرگزاری مهر، مطلب زیر  متن سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع اعتکاف است. فایل صوتی این سخنرانی هم به آن ضمیمه شده است.

کِی انسان به یک عبادت فراوان احتیاج دارد؟ کِی جامعه به فوران عبادت احتیاج دارد؟ این فقط جان‌های تشنۀ شما نیست که محتاج اعتکاف است، جامعه نیز تشنۀ عبادت شما در اعتکاف هست.

شما پیشِ اراذل و اوباش عالم هم بتوانید زیبایی‌ اشتیاق کسی را به عبادت نشان بدهید لذت می‌برد. عاشقانه عبادت کردن خودش یک عالمی دارد. این عالم را ببینیم. انسان وقتی عشق به عبادت را در کسانی که عاشق عبادت هستند، گردن‌بندی از عبادت در گردن خودشان آویختند می‌بیند هوس می‌کند. ببینید این را.

گفتگوی با پروردگار لذت‌بخش‌ترین لذتی است که در عالم است. آقای بهجت یک سخن مگویی را اشاره کرده است، بنده هم همان در حد همان سخن آقای بهجت می‌گویم، شما هم مطمئن هستم نمی‌توانید به کسی بگویید. می‌فرماید وقتی پیامبر اکرم فرمود من از دنیای شما به سه چیز علاقمند هستند، به زن و عطر و نماز، معلوم می‌شود در نماز از آن دو نوع لذت هم جاری است.

ما اصلاً طعم نماز را نچشیدیم. اراذل و اوباش عالم وقتی که می‌ایستند سر نماز، پس از عمری گنه‌کاری و آلوده‌دامنی، الله‌اکبر می‌گویند، نمی‌دانی خدا چی کار می‌کند برای این بندۀ خودش! می‌فرماید من مانند کسی هستم آن لحظه که گمشدۀ خودش را پیدا کرده! کدام گمشده؟ مسافر تنهایی که تنها آذوقه‌اش را در بیابان شبِ تاریک گم کرده، یک‌دفعه‌ای پیدا کند چقدر خوشحال می‌شود؟! گنه‌کار می‌ایستد می‌گوید الله اکبر، من اینقدر خوشحال می‌شوم، خدا خودش را تشبیه می‌کند!

داشت گنه‌کار را می‌بُرد برای مجازات کردن، خداوند فرمود: موسی من به او التماس دعا بگو برایت دعا کند. گفت من دارم حدش می‌زنم، این گنه‌کار است، به جرم و جنایت دارم...، فرمود عیبی ندارد الآن توبه‌کن است، من توبه‌کن را کلّا دوست دارم، من به محبتی که دارم به توبه‌کن، نگاه کن به او التماس دعا بگو.

جامعه چرا به فوران عبادت نیاز دارد؟ کِی به فوران عبادت نیاز دارد؟ یک‌وقت جامعه اینقدر آدم‌های خوبی تویش هستند نیاز دارد به این فوران عبادت. یک‌وقت جامعه وضعش خراب است! جامعه وضعش بد است! برای اینکه جامعه از وضع بد نجات پیدا بکند ما چه باید بکنیم؟ گروهی باید در اوج عبادت کنند خدا را، تظاهرات عبادت راه بیندازند! تجمع عبادت راه بیندازند که اعتکاف مصداق عالی‌اش است!

ماهواره‌ها دارد خانه‌ها را فاسد می‌کند، اعتکاف‌ها را رونق بدهید. هرزگی و بی‌دینی بعضاً دارد بیچاره می‌کند! خب ما از این‌طرف حلال دنیا را هم بر خودمان ممنوع می‌کنیم. بی‌حجابی در جامعه، هرزگی فراوان‌تر شده است. خب راه‌حلش چیست؟ راه‌حل اصلی‌اش این است، بقیه همه راه‌حل فرعی است، هر چی می‌خواهد باشد! تعلیم و تربیت هر چه هست! هر چه هست! موعظه و امر و به معروف و نهی از منکر و تبلیغ و تبلیغات دینی و هر چه هست، فرع این ماجرا است. هرزگی زیاد شده؟ یک گروهی هستند تصمیم بگیرند که بندگی بیشتر کنند؟!

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است در شهری که تظاهرات بی‌دینی در آن بالاخره به چشم می‌خورد. چرا مقام معظم رهبری اینقدر بر این اعتکاف تأکید می‌ورزند؟ ایشان می‌فهمد که این راهبرد چقدر راهبرد کلیدی و اساسی است! چقدر استراتژیک است مسئلۀ اعتکاف. چرا؟ چون بهترین راه برای جلوگیری از کج‌روی‌ها و کج‌اندیشی‌ها این است که گروهی از خوبان در خوب بودن جلو بروند، بروند تا آخر راه! تا آنجایی که امکان دارد.

ریشۀ بی‌نمازی با اعتکاف کَنده می‌شود. ستاد اقامۀ نماز باید اعتکاف راه می‌انداخت. این برخورد ایجابی! این برخورد اثباتی! راه‌حل اصلی است. آقا جامعه بی‌دین شدند ما دین‌دارتر می‌شویم!

اعتکاف چیزی از جنس کربلا است، بله! چون یک تظاهرات معنوی است. یک از خودگذشتگی وسط میدان است! یک به خدا پیوستن، وسط شهر است! اباعبدالله الحسین یک به خدا پیوستنیِ در وسط میدان به نمایش گذاشت! موجب بقای دین شد! وقتی همه دین را فراموش می‌کنند تو در اوج در یاد خدا باش! وقتی همه دنیاپرستی می‌کنند تو در اوج خداپرستی کن! وقتی همه بی‌دینی را به نمایش می‌گذارند تو دینداری خودت را به نمایش بگذار در اوج! این راه اصلاح جامعه است!

به خدا ظلم است در یک همچین شهر خوبی که خدا فراموش می‌شود و اگر تو یادآوری کنی به یاد می‌آورند! جزء گروهی که خدا را به یاد شهر می‌آورند نباشی! اصلاً نیت کن، نذر کن بگو من همیشه باید اعتکاف بروم، نیاز شخصی چیست؟ من می‌خواهم خدا را به یاد مردم شهرم بیاورم. مردم شهر ما مردم خوبی هستند، نیاز به گروهی معتکف دارند که خدا را یادآوری کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

پربازدیدترین

Image

The New Republic

The New Republic is a liberal American magazine of commentary ... ویکی پدیا
Image

8 تیم لیگ برتری به دنبال شاه ماهی پرسپولیس!/ استقلال منتفی است

رامین رضاییان امروز برای دریافت رضایت نامه اش راهی باشگاه پرسپ ... جام نیوز

جدیدترین ها

Image

آشنایی با 10 خاصیت کاربردی سرکه سیب

همشهری آنلاین - شهره فرجی:این نوع سرکه علاوه بر داشتن خواص تغذ ... همشهری آنلاین
Image

خواص گلها برای سلامت روح و روان

خواص گلها برای سلامت روح و روان:اگر مقداری خاک مناسب و یک گلدا ... آلامتو
No image

عملیات اینترنت؛ گذشته، حال و آینده

ترجمه ژاله آذربایجانی و نیلوفر هومن*:اس. رادکین و اس. سیم، در ... همشهری آنلاین
Image

زندگینامه: یونس شکرخواه (۱۳۳۶-)

همشهری آنلاین:یونس شکرخواه ۲ تیر سال ۱۳۳۶ در مشهد به دنیا آمد. ... همشهری آنلاین
No image

اینترنت، فرصت شبیه به تهدید

فرنوش صفوی‌فر:امنیت اجتماعی، مرزها و خصوصیت‌های متفاوتی پیدا ک ... همشهری آنلاین
Image

مجله مغز

همشهری آنلاین - المیرا صدیقی:مغز یکی از پیچیده‌ترین ارگان‌های ... همشهری آنلاین
No image

چطور بر استرس غلبه کنیم؟

همشهری آنلاین: برخی از استرس‌ها گریز‌ناپذیر هستند، اما شما کار ... همشهری آنلاین
Image

پیام خاتمی به مناسبت ۵۰ سالگی یونس شکرخواه

همشهری‌آنلاین:امروز یونس شکرخواه روزنامه‌نگار و استاد علوم ارت ... همشهری آنلاین

پربازدیدها در این موضوع

Image

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است/کِی جامعه به فوران عبادت احتیاج دارد؟

اعتکاف یک تظاهرات معنوی است در شهری که تظاهرات بی‌دینی در آن ب ... خبرگزاری مهر
Image

کتاب «عبودیت و دینداری در پرتو قرآن» منتشر شد

کتاب «عبودیت و دینداری در پرتو قرآن» مجموعه سخنرانی های شیخ حس ... خبرگزاری مهر

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS