اولین دانشگاه خارجی علوم پزشکی عراق توسط ایران تاسیس می شود

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به همکاری با مسئولان علوم پزشکی کشور عراق گفت: اولین دانشگاه خارجی کشور عراق در حوزه علوم پزشکی توسط جمهوری اسلامی ایران تاسیس می شود.
اولین دانشگاه خارجی علوم پزشکی عراق توسط ایران تاسیس می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، در نشست معاون آموزشی وزارت بهداشت با تیمی از مسئولین علوم پزشکی کشور عراق توافق هایی در خصوص همکاری علمی و آموزشی ۲ کشور در حوزه علوم پزشکی انجام شد و درخصوص تاسیس اولین دانشگاه علوم پزشکی خارجی عراق توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران و با نظارت وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران توافق های اولیه صورت گرفت.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشستی با دکتر محمد سراج معاون اداری وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی جمهوری عراق داشت به ذکر توضیحاتی درخصوص آموزش علمی پزشکی و وضعیت نظام سلامت کشور پرداخت.

لاریجانی به ظرفیت های ایجاد شده در حیطه های آموزش و پژوهش علوم پزشکی کشور طی چند دهه اخیر اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با بهره گیری از این ظرفیت ها و همکاری با کشورهای منطقه شرایط توسعه علوم پزشکی در این کشورها را فراهم کند.

وی به موافقت وزارت بهداشت با راه اندازی اولین دانشگاه علوم پزشکی خارجی عراق توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و گفت:‌این برنامه در راستای توسعه آموزش علوم پزشکی در کشور عراق از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت به صورت جدی دنبال شده و در دیدار قبلی با وزیر بهداشت عراق درخصوص کلیات این برنامه توافق هایی صورت گرفت.

دکتر محمد سراج معاون اداری وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی جمهوری عراق نیز ضمن تشکر از حمایت های وزیر بهداشت و معاون آموزشی وزارت بهداشت ایران از تاسیس دانشگاه علوم پزشکی در کشور عراق، گفت:‌ باتوجه به نیازهایی که در کشور عراق برای توسعه سلامت وجود دارد از کمک های کشور ایران و همکاری با وزارت بهداشت ایران در زمینه های مختلف استقبال می کنیم.

سراج به توافق های کلی پیشین در زمینه توسعه آموزش علوم پزشکی در کشور عراق اشاره کرد و گفت:‌ این آمادگی وجود دارد که این توافق های کلی به صورت عملیاتی و اجرایی درآید.

وی با بیان اینکه ۳۰ تا ۴۰ درصد آموزش در عراق توسط بخش خصوصی انجام می شود، به کمبود اساتید حوزه علوم پزشکی در کشور عراق و همچنین نیازهای این کشور برای توسعه همکاری های علمی و پژوهشی در حوزه علوم پزشکی اشاره کرد و خواستار گسترش همکاری با وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران شد.

در ادامه دکتر لاریجانی با بیان اینکه امکان تبادل استاد و دانشجو در حوزه علوم پزشکی بین دو کشور وجود دارد، گفت: همچنین این آمادگی وجود دارد که با تشکیل شبکه های علمی مشترک بین دو کشور همکاری در زمینه پژوهش و تولیدات علمی نیز ارتقا یابد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به فرایند تربیت دانشجوی تخصصی بالینی در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: باتوجه به شرایط ویژه این دوره ها،‌تدابیر خاصی برای برگزاری آن در نظر گرفته شده ولی در صورتی که کشور عراق افرادی را برای این دوره ها به ما معرفی کنند،‌ این افراد می توانند زیر نظر اساتید کشور ایران و تحت شرایط ویژه ای این دوره را در ایران طی کنند.

وی افزود: لیکن اجازه کار پس از اتمام دوره تخصص به دانشجویان خارجی داده نمی شود و این افراد می توانند به کشور عراق بازگردند و در کشور خود ارائه خدمت کنند.

لاریجانی گفت:‌این آمادگی وجود دارد که نشست های علمی مشترک دو کشور به صورت سالیانه در زمینه های مختلف برگزار شود و این آمادگی در بسیاری از حوزه های علوم پزشکی وجود دارد.

مقرر شد کمیته مشترکی متشکل از مسئولان وزارت بهداشت ایران و عراق موارد توافق شده در این نشست را پیگیری و اجرایی کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

گزارشی از خاکسپاری مرحومه ‌آقارضی

همشهری‌آنلاین-فریده رضایی:
سیمین آقارضی، نوازنده نامدار قانون؛ دوشنبه21 دی درگذشت و چهارشنبه 23 دی ‌در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد

پر بازدیدترین ها

Image

ویژگی های امنیتی چک های الکترونیکی

مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی با اشاره به یژگی های امنیتی چک های الکترونیکی گفت: طرح های برجسته و استفاده از تصاویر مخفی و واترمارک و یا اشکال حساس به نور از ویژگی چک های جدید است.

پر بازدیدترین ها

Image

تماس تلفنی «اسماعیل هنیه» با «محمود عباس»

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس امروز ضمن تماس تلفنی با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، با وی درباره تحولات مربوط به آشتی ملی فلسطینیان گفت‎و‎گو کرد.

جدیدترین ها

Image

قانون اساسی عراق اجازه جدایی به هیچ قومیتی را نداده است

کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: در قانون اساسی عراق اجازه جدایی به هیچ قومیتی داده نشده است.
Image

رحمانى فضلى رئیس کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها دولت شد

در اولین جلسه کمیسیون خاص امور کلان شهر تهران و سایر کلان شهرها در دولت دوازدهم، وزیر کشور با حداکثر آرا به عنوان ریاست این کمیسیون به مدت ٤ سال انتخاب شد.
Image

ویژه برنامه‌های مرکز بسیج صداوسیما در هفته دفاع مقدس اعلام شد

مجموعه‌ های «صدام تنها نبود»، «در لباس رزم»، «آن ۲۳ نفر» از تولیدهای واحد موشن گرافیک و همچنین مستندهای «بهار می‌آید»، «جنگ، دوربین، من» و «سلام و رحمت الله،‌ معمای ‌c130» تولیدهای گروه مستند سیما به شمار می‌آیند.
Image

استفاده 92 درصد بیماران سرطانی در کشورهای توسعه یافته از روش‌های طب فراگیر ...

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به استفاده 92 درصد بیماران سرطانی در کشورهای توسعه یافته از روش های طب فراگیر در کنار درمان رایج گفت: حال حاضر، طب فراگیر در مقام درمان مستقل جایگاهی ندارد.
Image

تعیین مجازات برای عدم اشتغال معلولان از سوی دستگاه‌های دولتی

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برای لحاظ نشدن سه درصد سهمیه اشتغال معلولان از سوی دستگاه‌های دولتی، مجازات قضایی درنظر گرفتیم.
Image

میرزاده: مدارس نیازمند مربی بهداشت است/ ندافی: نیمکت مدارس متناسب با دانش‌آ ...

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه بودجه‌ای که به آموزش و پرورش داده‌ایم، به عملکرد آن داده نشده است، گفت: مدارس به شدت به مربی بهداشت نیازمند هستند.
Image

تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از الزامات سند برجام است/ عدم تمدید نقض برجام ...

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران از الزامات برجام است و این موضوع نشان از تغییر رویکرد ترامپ به توافق هسته‌ای نیست.
Image

روزهای فرهنگی تاجیکستان در ازبکستان برگزار می‌شود

روزهای فرهنگی تاجیکستان از 10 اکتبر سال جاری در محل تئاتر آکادمی «علی شیر نوایی» شهر «تاشکند» برای اولین بار پس از استقلال این کشور برگزار می شود.
Image

گفتارهای عاشورایی «آیت‌الله حائری شیرازی» رونمایی می‌شود

کتاب «آیینه تمام‌نما» گفتارهای عاشورایی آیت‌الله حائری شیرازی با حضور چهره‌های فرهنگی رونمایی می‌شود.

پربازدیدها در این موضوع

Image

نتایج آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته امروز اعلام می شود

سخنگوی سازمان آموزش کشور گفت: نتایج آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال ۹۶ امروز اعلام می شود.
Image

دانشگاه علمی‌کاربردی از هدف اولیه ایجاد آن فاصله گرفت

معاون آموزشی، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: دانشگاه علمی‌کاربردی از هدف اولیه تشکیل خود که کاربردی کردن علم و ارتباط صنعت با دانشگاه بود، بسیار فاصله گرفته است.
Image

حل مشکل اشتغال توسط دانشگاه فنی و حرفه‌ای

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: کشور ما با مشکل اشتغال روبروست و دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌تواند خلاء اشتغال را پر کند.
Image

آغاز ثبت نام فراگیر ارشد پیام نور از فردا

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور می‌توانند از فردا سوم تا سیزدهم آذرماه جاری نسبت به ثبت نام برای شرکت در این آزمون اقدام کنند.
Image

ساختار تشکیلاتی دانشگاه آزاد اسلامی تصویب شد

جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست علی اکبر ولایتی برگزار شد و در این جلسه ساختار تشکیلاتی دانشگاه تصویب شد.
Image

سرپرست دانشگاه آزاد واحد کاشان منصوب شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی طی حکمی حسین زینلی را به سرپرستی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان منصوب کرد.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS