دموکراسی اصولی در آرای استاد مطهری

این مقاله، با کاربست روش جریان- گفتمان، تلاش می‌کند آرای استاد مطهری را درباره دموکراسی، استحصال و نسبت آن را با مردم‌سالاری دینی و صورت تحقق‌یافته آن در دوره جمهوری اسلامی بیان کند.
دموکراسی اصولی در آرای استاد مطهری

چکیده

با پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار مردم‌سالاری دینی، پرسش از پیشینه مباحث نظری سازگاری و یا ناسازگاری دین و دموکراسی به مسئله‌ای بنیادین در عرصه نظام‌سازی تبدیل شد؛ موضوعی که کمتر پاسخ آن از دل ‌اندیشه‌های اندیشه‌وران جریان فکری- سیاسی اسلام‌گرای دورة پهلوی دوم عرضه شده است. بااین‌حال، آیا می‌توان نظریه مردم‌سالاری دینی را در آرای اندیشه‌وران اسلام‌گرای پیش از انقلاب اسلامی ریشه‌یابی کرد؟ به‌عنوان فرضیه بیان می‌شود که آرای استاد مطهری، حامل الگویی از مردم‌سالاری دینی است و می‌تواند، پیش‌قراول گفتگوهای نظری در این عرصه باشد. هدف نوشتار حاضر آن است که زمینه‌های نظری، مستعد و پشتیبان از آرای اندیشه‌وران جریان اسلام‌گرای پیش از انقلاب اسلامی را عرضه کند تا در تقویت نظری الگوی مردم‌سالاری دینی به کار آید. این مقاله، با کاربست روش جریان- گفتمان، تلاش می‌کند آرای استاد مطهری را درباره دموکراسی، استحصال و نسبت آن را با مردم‌سالاری دینی و صورت تحقق‌یافته آن در دوره جمهوری اسلامی بیان کند. بازشناسی الگوی دموکراسیِ اصولی مستند به آرای استاد مطهری، مؤلفه‌های آن، مختصات دینی آن و بازشناسی تداومِ برخی مبانی و مؤلفه‌های این الگو در الگوی مردم‌سالاری دینی دوره جمهوری اسلامی، یافته‌های مقاله است.

کلیدواژه ها: دموکراسی؛ مردم‌سالاری دینی؛ اصولِ اسلامی- انسانی؛ استاد مطهری

نویسنده:

سیدابراهیم سرپرست سادات: دانشگاه علامه طباطبائی

فصلنامه پژوهش های راهبردی سیاست - دوره 5، شماره 18 - شماره پیاپی 48، پاییز 1395.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

منبع: خبرگزاری فارس

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

Image

ثروتمند ترین زن دنیا درگذشت

لیلیان بتانکور، وارث شرکت تولید لوازم آرایشی لورئال در سن ۹۴ سالگی درگذشت. او که دارایی‌هایش ۴۰ میلیارد دلار برآورد شده، ثروتمندترین زن جهان بود.

پر بازدیدترین ها

Image

واکنش به ضرب و شتم کارگران آذرابی

عضو شورای مرکزی بسیج علامه گفت: اعتراض کارگرانی که چندین ماه هست حقوق خود را دریافت نکرده اند خیانت نیست، بلکه سکوت ما و ناکارآمدی مسولین در برابر جنایات وظلم سرمایه‌داران خیانت است.

جدیدترین ها

Image

مقایسه ادراک از خود و روابط مدرسه‌ای در دانش‌آموزان دارای نارسایی‌های ویژه ...

هدف از این مطالعه، مقایسه ادراک از خود و روابط مدرسه ­ای در دانش‌آموزان دارای نارسایی‌های ویژه در یادگیری و دانش‌آموزان عادی بود.
No image

بررسی قاعده قابل تعزیر بودن هر عمل حرام در فقه امامیه و حنفی

قاعده قابل تعزیر بودن هر عمل حرام که یکی از قواعد اصطیادی در فقه امامیه و حنفی و حاکم بر تعزیرات است، مبنای مشروعیت بسیاری از قوانین جزایی و همچنین اسلامی بودن آن ها را تشکیل می‌دهد.
Image

منشأ وجودی شرّ در فلسفۀ افلاطون

این مقاله بر آن بوده که ضمن سعی در پژوهش و تلاش برای فهم نظر افلاطون در باب شرّ، معنای عدمی ‌بودن شرّ از نظر او را بکاود.
Image

سنجش نگرش دانشجویان نسبت به ازدواج و عوامل مؤثر در آن

پژوهش حاضر با هدف بررسی نگرش دختران نسبت به ازدواج و عوامل مؤثر در آن در دانشجویان دختر دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده است.
Image

تحلیل رابطة بین جامعه‌پذیری سازمانی، رفتار رهبری، هویت سازمانی و فرهنگ سازم ...

این پژوهش با هدف بررسی رابطة بین جامعه‌پذیری سازمانی، رفتار رهبری، هویت سازمانی و فرهنگ سازمانی با رفتار شهروندی سازمانی به مرحله اجرا درآمد.
Image

زن در اندیشه اسلامی

نقش زن در اندیشه اسلامی، براساس هدف خلقت، یعنی عبودیت تفسیر می‌شود و با تعریف وظیفه‌مداری زن مبتنی بر ایمان به توحید و عاطفه‌محوری وی؛ جایگاه ویژه‌ای برای زنان ترسیم می‌شود.
Image

پیش‌فرض‌های هستی‌شناختی علوم طبیعی نوین

رویکرد پوزیتیویستی در علوم طبیعی جدید که روش این علوم را به تجربه منحصر می‌دانست، هرچند در ابتدا مورد استقبال قرار گرفت اما در نیمة دوم قرن بیستم به چالش کشیده شد.
Image

تأثیر ماهواره در بی ثباتی ازدواج؛ نقش واسطه ای دینداری و نگرش مثبت نسبت به ...

هدف پژوهش حاضر مشخص کردن تأثیر استفاده از ماهواره در بی ثباتی ازدواج، با آزمون نقش واسطه ای دینداری و نگرش مثبت به رابطه با جنس مخالف است.
Image

رابطه اسنادهای علَی با اضطراب امتحان: نقش میانجی اهداف پیشرفت

هدف پژوهش حاضر، ارائه مدلی برای اضطراب امتحان براساس متغیرهای سبک اسناد و اهداف پیشرفت می‌باشد.

پربازدیدها در این موضوع

Image

راه‌های گسترش و تعمیق مناسبات تهران و برازیلیا بررسی شد

در دیدار وزرای خارجه ایران و برزیل در نیویورک راه‌های گسترش و تعمیق هر چه بیشتر روابط به ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری بررسی شد.
Image

رزمایش دفاعی امنیتی «محرم» نیروی زمینی سپاه فردا آغاز می‌شود

فرمانده نیروی زمینی سپاه از برگزاری رزمایش دفاعی امنیتی «محرم» قرارگاه حمزه سیدالشهدا این نیرو از فردا اول مهرماه در شمال غرب کشور خبر داد.
Image

ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نقض صریح برجام است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: موافقت مجلس نمایندگان آمریکا درباره ممنوعیت فروش هواپیما به ایران نقض صریح برجام است.
Image

موشک خرمشهر با برد 2 هزار کیلومتر قابلیت حمل چند کلاهک جنگی را دارد

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت:موشک خرمشهر با برد 2 هزار کیلومتر قابلیت حمل چند کلاهک جنگی را دارد
Image

اعلام مراتب نگرانی ایران از وضعیت مسلمانان به دولت میانمار/ اعزام هیأتی از مجلس برای بررسی اوضاع مسلمانان میانمار

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از اعلام مراتب نگرانی جمهوری اسلامی از وضعیت مسلمانان به دولت میانمار توسط سفیر ایران در تایلند و اعزام هیأتی از مجلس برای بررسی اوضاع مسلمانان میانمار خبر داد.
Image

نتایج مذاکرات آستانه 6 ترجمان توفیقات میدانی جبهه مقاومت

طرف های شرکت کننده در مذاکرات آستانه 6 تلاش کردند تا سازوکارهای اجرای آنچه را که پیشتر درباره آن به توافق رسیده بودند، مشخص و معین کنند.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS