‌هدایت سیلاب به رگ‌های زیرزمینی شهر

عباس ثابتی راد:
۳۳ سال از آخرین سیل تهران می‌گذرد؛ سیلی که شمال تهران را درنوردید و خسارت گسترده‌ای در این منطقه از شهر برجای گذاشت.
‌هدایت سیلاب به رگ‌های زیرزمینی شهر

از آن روز تاكنون شهرداري تهران آنگونه كه معاون فني و عمراني شهرداري تهران مي‌گويد، اقدامات گسترده‌اي براي رفع مشكل آب‌هاي روان در سطح شهر تهران انجام داده است.طرح شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي شهر تهران تاكنون بيش از 90درصد پيشرفت داشته‌است و با احداث 25كيلومتر ديگر از اين طرح تا شهريورماه سال96، به بيش از 98درصد خواهد رسيد. معاون فني و عمراني شهرداري تهران با اشاره به شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي در شهر تهران گفت:

براي جمع‌آوري آب‌هاي سطحي در گذشته، شبكه‌اي هماهنگ شكل گرفته بود. خوشبختانه در دوران مديريت‌هاي شهري گذشته اقدامات خوبي صورت گرفت. عليرضا جاويد به تأسيس شركت خاكريز‌آب تحت نظر معاونت فني و عمراني شهرداري تهران اشاره كرد و افزود: در دهه70 تلاش مضاعف براي تكميل شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي با تأسيس شركت خاكريز آب صورت گرفت.

در آن دوره با استفاده از وام‌هاي بانك جهاني اقدامات خوبي انجام شد. معاون فني و عمراني شهرداري تهران تلاش براي تكميل شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي را در دوره فعلي مديريت شهري گسترده دانست و افزود: در اين دوره هم حدود 22درصد رشد در توسعه شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي صورت گرفته است.

به‌گفته وي، با توجه به مجموعه ايجاد شده در روزگار گذشته، بيشترين نياز براي تكميل شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي مربوط به حواشي شهر تهران بود تا تخليه آب‌هاي سطحي به خارج از شهر به خوبي صورت گيرد. جاويد در ادامه گفت كه احداث و تكميل شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي در شهر تهران تاكنون 90درصد رشد داشته و به‌نظر مي‌رسد به‌زودي امكان تحقق آنچه در طرح‌هاي شهري پيش‌بيني شده است صورت گيرد.

  • طرحي مشترك براي نجات تهران از سيلاب

هم‌اكنون وزارت نيرو، با همكاري شهرداري تهران اقدامات گسترده‌اي براي وقوع سيلاب‌هاي ناشي از بارش‌ها به اجرا گذاشته‌است. يكي از اين اقدامات احداث 2سيل‌بند در مناطق شمالي تهران است؛ 2سيل‌بندي كه از وقوع سيلاب‌هاي ناشي از بارش‌هاي فراوان شهر جلوگيري كرده و آب‌هاي ناشي از بارش‌هاي تند بهاري و پاييزي را به شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي هدايت مي‌كند.

برنامه‌هاي شهرداري تهران باعث شده‌است تا نهادهاي مسئول ازجمله وزارت نيرو، براي نخستين‌بار مديريت يكپارچه را به اجرا درآورند. معاون فني و عمراني شهرداري تهران گفت: اختلاف خط القعر و خط الرأس شهر تهران در حدود 3هزار متر است و با توجه به جريان بارش‌هاي نامنظم و سابقه وقوع سيلاب‌هاي مختلف در اين شهر، مستعد وقوع سيلاب و سيل است. به همين دليل مجموعه مديريت شهري به احداث شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي اقدام كرد تا بتواند از سيلاب‌هاي احتمالي پيشگيري كند و كيفيت زندگي در سطح شهر تهران را ارتقا دهد.

عليرضا جاويد افزود: از سال‌ها پيش طرح جامع و تفصيلي براي شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي تهيه شده است. براساس اين طرح‌ها شهر تهران مي‌بايست 550كيلومتر شبكه جمع‌آوري آب‌هاي سطحي اعم از كانال‌هاي اصلي، تونل‌ها و لوله‌گذاري‌ها را در پايتخت داشته باشد تا بتواند آب‌هايي را كه در سطح شهر تهران جريان دارد جمع‌آوري كند.

به گفته وي از مجموعه اين شبكه تاكنون 514كيلومتر احداث شده است؛ يعني بالغ بر 90درصد از كل طرح. جاويد افزود: در سال96 حدود 25كيلومتر شبكه در برنامه شركت خاكريز آب معاونت فني و عمراني شهرداري تهران برنامه‌ريزي شده است تا بتواند اين شبكه را به سرانجام برساند.

نمودار

منبع: همشهری آنلاین

پربازدیدترین

پر بازدیدترین ها

پر بازدیدترین ها

Image

میراث شفابخش پدر

همشهری دو - محمدرضا حیدری:
ایستادن بر قله افتخار کارآفرینی، هنری است که با تلاش و کوشش و تسلیم‌نشدن در برابر شکست به‌دست می‌آید.

جدیدترین ها

Image

مقایسه ادراک از خود و روابط مدرسه‌ای در دانش‌آموزان دارای نارسایی‌های ویژه ...

هدف از این مطالعه، مقایسه ادراک از خود و روابط مدرسه ­ای در دانش‌آموزان دارای نارسایی‌های ویژه در یادگیری و دانش‌آموزان عادی بود.
No image

بررسی قاعده قابل تعزیر بودن هر عمل حرام در فقه امامیه و حنفی

قاعده قابل تعزیر بودن هر عمل حرام که یکی از قواعد اصطیادی در فقه امامیه و حنفی و حاکم بر تعزیرات است، مبنای مشروعیت بسیاری از قوانین جزایی و همچنین اسلامی بودن آن ها را تشکیل می‌دهد.
Image

منشأ وجودی شرّ در فلسفۀ افلاطون

این مقاله بر آن بوده که ضمن سعی در پژوهش و تلاش برای فهم نظر افلاطون در باب شرّ، معنای عدمی ‌بودن شرّ از نظر او را بکاود.
Image

سنجش نگرش دانشجویان نسبت به ازدواج و عوامل مؤثر در آن

پژوهش حاضر با هدف بررسی نگرش دختران نسبت به ازدواج و عوامل مؤثر در آن در دانشجویان دختر دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده است.
Image

تحلیل رابطة بین جامعه‌پذیری سازمانی، رفتار رهبری، هویت سازمانی و فرهنگ سازم ...

این پژوهش با هدف بررسی رابطة بین جامعه‌پذیری سازمانی، رفتار رهبری، هویت سازمانی و فرهنگ سازمانی با رفتار شهروندی سازمانی به مرحله اجرا درآمد.
Image

زن در اندیشه اسلامی

نقش زن در اندیشه اسلامی، براساس هدف خلقت، یعنی عبودیت تفسیر می‌شود و با تعریف وظیفه‌مداری زن مبتنی بر ایمان به توحید و عاطفه‌محوری وی؛ جایگاه ویژه‌ای برای زنان ترسیم می‌شود.
Image

پیش‌فرض‌های هستی‌شناختی علوم طبیعی نوین

رویکرد پوزیتیویستی در علوم طبیعی جدید که روش این علوم را به تجربه منحصر می‌دانست، هرچند در ابتدا مورد استقبال قرار گرفت اما در نیمة دوم قرن بیستم به چالش کشیده شد.
Image

تأثیر ماهواره در بی ثباتی ازدواج؛ نقش واسطه ای دینداری و نگرش مثبت نسبت به ...

هدف پژوهش حاضر مشخص کردن تأثیر استفاده از ماهواره در بی ثباتی ازدواج، با آزمون نقش واسطه ای دینداری و نگرش مثبت به رابطه با جنس مخالف است.
Image

رابطه اسنادهای علَی با اضطراب امتحان: نقش میانجی اهداف پیشرفت

هدف پژوهش حاضر، ارائه مدلی برای اضطراب امتحان براساس متغیرهای سبک اسناد و اهداف پیشرفت می‌باشد.

پربازدیدها در این موضوع

Image

سرگردانی مهاجران زمستانی بر فراز تالاب‌های مازندران

همشهری آنلاین:
کاهش بارندگی، عمیق شدن رد خشکسالی و خشکیدن تعدادی از تالاب‌ها و آببندان‌های مازندران همزمان با آغاز مهاجرت پرندگان زمستان‌گذران به این خطه شمال کشور، این گونه‌های جانوری را در انتخاب زیستگاه سرگردان کرده است.
Image

پایان کاشت ویلا در زمین‌های کشاورزی شمال

اسدالله افلاکی:
مصوبه دولت درخصوص جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تخریب محیط‌زیست در استان‌های شمالی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد. این خبری بود که چهارشنبه گذشته روی خروجی پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر شد.
Image

تیغ اکتشاف معدنی بر قامت جنگل‌‌های مازندران

همشهری آنلاین:
اجرای طرح اکتشاف در هفت پهنه معدنی در محدوده جنگل‌های هیرکانی در غرب مازندران بار دیگر زنگ خطر را برای نابودی اندک جنگل بکر هیرکانی باقی مانده در این خطه شمال کشور به صدا در آورده است.
Image

معضلی به نام گراز در مزارع نخود لرستان

همشهری آنلاین:
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ازنا گفت: کشاورزانی که محصول‌شان مورد هجوم گراز قرار گرفته اعلام کنند.
Image

تبدیل روغن‌ دور ریختنی موتور به سوخت دیزل بهینه

همشهری آنلاین:
پژوهشگران دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و فردوسی مشهد با سنتز یک نانوکاتالیست توانستند روغن مصرف ‌شده و دور ریختنی موتور را به یک نوع سوخت برای موتورهای دیزلی تبدیل کنند که بر اساس نتایج به دست آمده میزان گوگرد موجود در این سوخت از ۰.۹ درصد به ۰.۰۲ درصد کاهش یافته است.
Image

اقدام مشترک ایران و افغانستان برای احیای هامون

همشهری آنلاین:
مسئول امور تالاب‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به همکاری ایران و افغانستان برای تهیه سند راهبردی مشترک اظهار کرد: احیای تالاب هامون یکی از موضوعاتی است که از طریق کمیته آب مشترک دنبال می‌شود.

سایر مطالب

بالا
Powered by TayaCMS